E mërkurë, 8 Prill, 2020
4 C
Tirana

Nuk votuan mocionin, Vjosa Osmani dhe Donika Gërvalla nxirren me forcë nga mbledhja e LDK-së

Lexo edhe ...

Manastirliu tregon sa kite testimi ka aktualisht në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” deklaroi se aktualisht në Shqipëri ka 2 mijë kite testimi. “Mund t’ju them...

“Hëna Rozë”, sonte mbani sytë nga qielli

Sonte bëni mirë të mbani sytë nga qielli pasi do keni mundësinë që të shihni një proces historik të Hënës. Pikërisht mbrëmjen e sotme mund...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës në detyrë, Vjosa Osmani dhe deputetja e LDK-së, Donika Gërvalla janë përzënë me forcë nga mbledhja e sotme e LDK-së.

Kjo vjen pas kundërshtimit që Vjosa Osmani bëri mbrëmjen e djeshme, ku votua mocioni i mosbesimit për kryeministrin Albin Kurti.

Gjatë fjalës së saj në Kuvendin e Kosovës, Osmani doli kundër rrëzimit të qeverisë së Kurtit, teksa dha indicie se edhe mund të largohej nga LDK.

Ajo përmendi mbrëmë faktin se në jetën e saj mund të ketë një dritare të re politike.

Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti u votua me 81 vota pro, 32 kundër dhe 1 abstenim.

Qeveria e Albin Kurtit e drejtoi ekzekutivin për vetëm 51 ditë, duke u bërë qeveria më jetëshkurtër ndonjëherë në Kosovë.

Mocionin e mosbesimit e nisi Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila ishte në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje.

Por ky koalicion u prish në momentin kur Kurti vendosi të shkarkonte pa paralajmërim ministrin e Punëve të Brendshme, Agim Veliun.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Manastirliu tregon sa kite testimi ka aktualisht në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” deklaroi se aktualisht në Shqipëri ka 2 mijë kite testimi. “Mund t’ju them...

“Hëna Rozë”, sonte mbani sytë nga qielli

Sonte bëni mirë të mbani sytë nga qielli pasi do keni mundësinë që të shihni një proces historik të Hënës. Pikërisht mbrëmjen e sotme mund...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

“Me Metën kemi dakordësi”, Rama: Opozita është fatkeqësi kombëtare

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Përballë” në “RTSH” deklaroi se me Presidentin Ilir Meta ka dakordësi pasi sipas tij, Kreu...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT