E mërkurë, 28 Tetor, 2020
16 C
Tirana

“Nuk më rezulton në përgjime”, Rama: E besoni apo jo Dako dhe Sejdini kërkuan të…

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Kreu i qeverisë Edi Rama ka folur për rastin Vangjush Dako dhe përgjimet që u denoncuan nga Partia Demokratike se ai kishte blerë votat duke bashkëpunuar me krimin. Dako nuk është pjesë e listave të PS-së në zgjedhjet e 30 qershorit.

Kryeministri u shpreh se në ato përgjime nuk ka asgjë të vërtetë dhe në asnjë moment nuk është përfshirja e Dakos në ato që akuzohet.

“Nuk më rezulton të ketë dalë ndonjë përgjim për Vangjush Dakon, por disa përgjime kundër sekretit hetimor për një grup kriminal. Dhe mes tyre ka komunikime që nuk tregojnë asgjë për Dakon. Por karshi detyrimit për të informuar opinionin publik, sepse gazetarët nuk do thonë nuk e nxjerr se është sekret hetimor, duhet ndarë informimi nga muhabetet e kafeneve. Ishte një bisedë mes disa horrave që përfshinte në një çorbë Saimir Tahirin, i cili u kërkua të burgoset. Por në 24 orë ishte Antimafia italiane që e hodhi poshtë gjitha”, tha Rama.

Rama u shpreh se si Sajdini në Elbasan dhe Dako në Durrës nuk janë hequr nga lista, por prej kohësh ata kërkonin që të largoheshin nga kjo detyrë, pasi 12 vite janë shumë.

Lexo edhe :   “Tre vite e bllokuan dhe i lanë rrugët rrugëve”, Rama ironizon opozitën

“Zëvendësimi qoftë i Dakos apo Sejdinin në Elbasan, e besoni apo jo është kërkesë e tyre prej kohësh, të lenë mandatet. 12 vjet në krye të dy qyteteve të rëndësishme janë shumë, janë konsum i madh dhe nevoja për të sjellë energji të reja e për të çuar para projektet duhet të sjellë ndryshim.

Në 61 bashki ne sot nuk kemi garë, nuk them se jemi më të mirët, por kush është më i mirë se ne. Kujt t;ia lemë Shkodrën. Bëni një krahasim mes Shkodrës dhe Vlorës. Çfarë kemi bërë në Vlorë për kaq pak kohë dhe çfarë kanë bërë ata në Shkodër për çerek shekulli,” u shpreh Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Qeveria s’negocion nën presionin e askujt”, Rama sfidon naftëtarët e Ballshit

Rama ka reaguar për herë të dytë brenda një kohe të shkurtër, për naftëtarët e Ballshit. Por këtë herë duke i sfiduar, se pa...

“Do jetë për 30 % të popullsisë”, eksperti tregon kur do vijë vaksina në vend

Shqiptarët dhe jo vetëm kërkojnë të dinë se kur do të dalë vaksina, për të mposhtur koronavirusin. Shifrat e të prekurve janë në rritje, duke...

Ja pse Greqia ruan prej 80 vitesh Ligjin e Luftës me Shqipërinë 

Çdo 28 tetor, Greqia kremton festën e saj më të rëndësishme kombëtare: Jo-në ndaj ultimatumit të Benito Musolinit për të kapitulluar, dhe luftën kundër...

A mund ta konsiderojmë të përfunduar tranzicionin në Shqipëri?

Nga: Adrian Civici Politologu Jacques Rupnik, një nga specialistët më të mirë e më të vlerësuar të problematikës së Evropës Qendrore e Lindore, duke analizuar...

“Luftë doni, luftë do të ketë!”, Patozi tregon prapaskenat e zgjedhjeve

Ish-deputeti i PD-së, aktualisht kryetar i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka shpërndarë një shkrim të gazetës 'Rilindja Demokratike', ku ndodhen 4 personazhe që janë...