E martë, 27 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

”Nuk ishte penallti për Anglinë”/ Venger: Pse gjyqtari nuk e pa vetë?

Penalltia e akorduar në minutën e 104-ët, vendosi sfidën mes Anglisë dhe Danimarkës, të vlefshme për gjysmëfinalen e ”Euro 2020.”

Sipas ish-trajnerit të Arsenalit, Arsen Venger, nga gjyqtari holandez gaboi në vendimin e tij, rrëzimi i Stërling brenda zonës nuk mund të konsiderohet si penallti.

Ish-trajneri shprehu habi pse gjyqtari i ndeshjes nuk shkoi ta shohë vetë, pasi në të tilla raste kaq delikate dhe vendimtare, gjyqtari duhet të jetë absolutisht i sigurt.

“Nuk ishte penallti. Nuk e kuptoj pse në situata të tilla gjyqtari nuk shkon ta shoh vet situatën në ekran. Në një moment si ky, ai duhet të jetë absolutisht i sigurt”, u shpreh Venger.

 

Anglia do të luajë për herë të parë në një finale të Europianit, pas fitores së vuajtur ndaj Danimarkës me rezultatin 2-1, në kohën shtesë. 90 minutat u mbyllën me rezultatin 1-1-, por në minutën e 104-ët, Stërling pengohet në zonë nga dy mbrojtës danezë, por opinioni sportiv ishte i ndarë në lidhje me vendimin e arbirtit.

Disa prej tyre e konsideruan një rënie të qëllimshme të Stërling, dhe jo penallti e shkaktuar nga danezët.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Shkencëtari akuzon qeverinë e Johnson: Po favorizon përhapjen e Covid-19

Koronavirusi/ Brataj: Delta ka edhe 3 variante të tjera

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj deklaroi se varianti indian i koronavirusit, Delta pritet që të mbizotërojë të gjithë botën, dhe se ky mutacion,...

Covid/ Mbi 3,600 testime në 24 orët e fundit, numri i rasteve aktive në rritje

Situata epidemiologjike në vendin tonë mbetet e qëndrueshme. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit, janë regjistruar 31 raste...

Gërdeci/ Kreu i SPAK: Çështjes së Mediut do t’i shkojmë deri në fund

Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme e Shkallës së parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar rrëzoi sot kërkesën e Prokurorisë së posaçme, SPAK, për...

Nostalgji futbolli/ Valdano: “Raùl mund të përmblidhet në dy koncepte…”

Jorge Valdano për Raul Gonzalez Blanco: "Një ditë para debutimit të tij, unë i bëra një pyetje për ta provuar, kështu i thashë: 'Po mendoj...

Vrau shokun e tij, Apeli ndryshon masën e sigurisë për Marjus Demën

Gjykata e Apelit ka ndryshuar masën e sigurisë për Marjus Demën, i cili vrau shokun e tij Mehmet Qamën, disa muaj më parë, në...