E diel, 28 Nëntor, 2021
12.5 C
Tirana

Dialogu/ Daçiç: Prishtina të vihet nën presion, Kurti është si gjerman

Kryetari i Kuvensit të Serbisë, Ivica Daçiç deklaroi se Prishtina duhet të vihet në presion, në mënyrë që dialogu ndërmjet dy vendeve të arrijë progres. Sipas tij, Prishtina nuk po zbaton detyrimet e saj nga Marrëveshja e Brukselit, shkruan Tanjug.

Ai u shpreh se politikanët shqiptarë në Prishtinë janë të ndarë sa i takon çështjes së dialogut, teksa shtoi se kryeministri kosovar Albin Kurti duket më shumë si gjerman sesa amerikan.

”Prishtina “nuk dëgjon askënd”, as Brukselin, as SHBA. Politikanët shqiptarë në Prishtinë janë të ndarë, kështu që disa janë amerikanë, të tjerë evropianë dhe i treti gjerman . “(Kryeministri i Kosovës) Albin Kurti thuhet se është më shumë një njeri gjerman sesa një amerikan,” shtoi Daçiç.

Daçiç ka komentuar edhe miratimin e rezolutës për Sebrenicën në Kuvendin e Kosovës, duke e cilësuar atë si dëshira për të krijuar atmosferën, se vetëm Serbia nuk e dënon gjenocidin në fjalë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...