E diel, 22 Nëntor, 2020
7 C
Tirana

Nuk fiton bursën për gabimin e Bashkisë, studentja rrezikon shkollën

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Asnjë shenjë përmirësimi nga virusi/ 13 viktima, nami me të infektuarit

Vijon me ritme të larta numri i të prekurve, e po kështu edhe pacientëve që kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë. Në 24 orët...

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Kryemadhi: Garoj për t’u rikonfirmuar. Ja kush ‘ma mblodhi’ për maskën

Gjatë mesditës së sotme, Monika Kryemadhi ka marrë pjesë në votimet që po zhvillohen brenda partisë, për zgjedhjet e kryetarit të ri dhe delegatëve. Monika...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

Prej ditësh në Infektiv, Covid-19 i merr jetën ish-futbollistit të njohur

Ish-futbollisti i njohur lezhjan Nikolin Lorenci, ka ndërruar jetë si pasojë e Covid-19. Ai ka qenë prej disa ditësh i shtruar në Spitalin Infektiv...

Enver Guçe nga fshati Veleshnje i Beratit ankohet në Fiks Fare se vajza e tij për një gabim të Bashkisë Berat rrezikon të mbetet pa universitet. Studentja nuk merr dot bursën prej 9 mijë lekësh, pasi Bashkia plot dy herë e lëshon vërtetimin që familja trajtohet me ndihmë ekonomike gabim. Një herë e lëshon vërtetimin pa numër dosje dhe herën tjetër pa numër protokolli. Këto gabime kanë penalizuar familjen, pasi afati i fundit i dorëzimit të dokumenteve për bursë ka qenë data 5 nëntor 2019.

Enver Guçi shprehet për Fiksin se vajza e tij ka fituar këtë vit të drejtën për të studiuar në Universitetin e Tiranës, Fakulteti Mjekësisë, dega Infermieri e Përgjithshme.

Familja e Enverit është në kushte të vështira ekonomike dhe kjo e ka detyruar atë të aplikojë për bursë, por për faj të një dokumenti, numri dosje apo protokolli vajza rrezikon të mos përfitoj bursën. Enveri tregon se është vet i gjashtë në familje dhe trajtohen me një ndihmë ekonomike prej shtatë mijë lekësh në muaj. Kjo gjë e pengon që ta çojë vetë vajzën në universitet dhe ndaj kërkon me domosdoshmëri bursën e cila i takon vajzës. Ai me lot në sy u kërkon gazetarëve të Fiksit që të mund t’i paguajnë furgonin vajzës së tij nga Tirana për në fshat, pasi nuk ka as lekë për të shkuar ta marrë.

Në faqen zyrtare të tij janë publikuar lista e dokumenteve për studentët, familjet e të cilëve trajtohen me ndihmë ekonomike dhe ndër dokumentet është vërtetimi i ndihmës ekonomike, por që duhet të ketë numrin e dosjes. Numër të cilën në vërtetimin e nxjerrë Bashkia Berat nuk e ka vendosur fare. Afati i dorëzimit të dokumenteve ka qenë deri në 5 nëntor 2019, dokumentin e parë e ka marrë dhe mungonte numri i dosjes, ia ridhanë përsëri me një gabim tjetër ku mungonte numri i protokollit.

Gazetarët e Fiksit bashkë me studenten u interesuan edhe pranë Fakultetit të Mjekësisë.Vajza e cila rrezikon të humbasë shkollën shkon dhe pyet në fakultet nëse ka dalë përgjigja për bursën dhe ju shpjegon edhe problemin që ka patur me dokumentet, sekretarja i thotë se meqë ka patur problem e sigurt që nuk shpallet fituese për këtë fazë. Ajo i shpjegon se duhet të ribëj edhe njëherë dokumentet për fazën tjetër e cila është pas një muaji. Fazë kjo që ende nuk është hapur për të bërë aplikimin.

Pra dokumentet e bëra nga Z. Enver të cilat Bashkia Berat i nxori me mangësi penalizuan vajzën e tij, duke mos e bërë fituese të bursës në fazën e parë. Nëse kjo Bashki nuk korrigjon vërtetimin e nxjerrë gabim brenda afatit të dorëzimit kur të hapet edhe faza e dytë për aplikim, studentja rrezikon të humbasë vitin shkollor. /Top Channel

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Po fshehim vdekjet? Kapërcim i çdo kufiri, politikë me lajme të rreme

Pas akuzave të kryedemokratit Basha, sa i takon fshehjes së numrit të viktimave si pasojë e COVID-19, kryeministri Rama tha se ndjehet i keqardhur...

Basha nuk i ndahet Ramës: Tu deshën dy ditë për të manipuluar faktet

Në kohën kur edhe pak minuta na ndajnë nga deklarata publike e Ramës, sa i takon numrit të pacientëve të vdekur dhe fshehjes së...

E frikshme/Policia futet me armë në fushën e lojës, lojtarët të frikësuar

Një situatë ka dalë jashtë kontrollit në fushën e blertë. Deri këtu nuk ka asgjë për tu surprizuar, por kur ndërhyn policia me armë...

Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Koronaviruset (CoV) janё një familje e madhe virusesh, që shkaktojnë sëmundje nga më të lehtat deri tek ato tepër të rënda. Në 31 dhjetor...

Dokumenti/ Publikohet fletëarresti i Gjykatës Speciale për Thaçin

Gjykatësi i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara Nicolas Guillou, pas konfirmimit të aktakuzës për ish-presidentin Hashim Thaçi, ka lëshuar edhe fletarrestimin për të. Në...