E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
3 C
Tirana

SHBA, a do të ketë dëshmitarë në gjyqin e Trump në janar

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Tre javë në spital, COVID 19 i merr jetën trajnerit 61-vjeçar

Pandemia ka njohur një shtrirje të madhe në botën e sportit. Përpos lojtarëve të infektuar, koronavirusi ka marrë shumë jetë. Për fat të keq,...

Në SHBA, udhëheqësi i shumicës së Senatit, Mitch McConnell hodhi poshtë ofertën e udhëheqësit demokrat Chuck Schumer që disa nga ndihmësit kryesorë të Presidentit Donald Trump të dëshmojnë në gjyqin që do të shqyrtojë akuzat për shkarkimin e presidentit.

Senatori McConnell e quajti përpjekjen e Dhomës së Përfaqësuesve të kontrolluar nga demokratët për të shkarkuar Presidentin Trump, një proces të nxituar dhe të sajuar keq.

Votimi i akuzave që synojnë shkarkimin e presidentit do të bëhet të mërkurën në Dhomën e Përfaqësuesve.

Senatori McConnell tha se nuk është përgjegjësi e Senatit të angazhohet në zbulimin e mëtejshëm të fakteve për të “kërkuar në mënyrë të dëshpëruar mënyrat për të arritur tek shkarkimi.”

Nga ana e tij, senatori demokrat Schumer tha se Senati duhet të dëgjojë dëshmitë e katër zyrtarëve të Presidentit Trump, përfshirë shefin e stafit në detyrë të Shtëpisë së Bardhë Mick Mulvaney dhe ish këshilltarin e sigurisë kombëtare John Bolton, rreth asaj që ata dinë lidhur me përpjekjet e zotit Trump për të bindur Ukrainën të hetonte një prej sfiduesve të tij kryesorë demokratëve për zgjedhjet e 2020-s, ish nënpresidentin Joe Biden.

Përpjekja e Presidentit Trump në drejtim të Ukrainës erdhi në një kohë që ai kishte bllokuar përkohësisht 391 milion dollarë ndihmë ushtarake që i nevojiteshin Ukrainës për të luftuar separatistët pro-rusë në lindje të vendit.

Lexo edhe :   Lufta ndaj korrupsionit, Yuri Kim: Pasuritë e konfiskuara do të rishpërndahen

Por senatori McConnell, i cili ka deklaruar se shanset që Senati ta shkarkojë presidentin janë zero, tha se kërkesa e zotit Schumer për më shumë dëshmi “sugjeron që edhe demokratët që nuk e pëlqejnë këtë president kanë filluar të kuptojnë se sa dramatikisht i pamjaftueshëm ka qenë procesi i ndërmarrë nga Dhoma e Përfaqësuesve”.

Zoti McConnell tha se të pranosh dëshmi gjatë gjykimit në Senat, kjo do të krijonte një “precedent të frikshëm”.

Lexo edhe :   Lufta kundër krimit të organizuar e korrupsionit, Kim: SHBA mbështet Shqipërinë

Ai tha se nuk është roli i Senatit të organizojë më shumë gjetje faktesh dhe hetime. Përkundrazi, detyra e tij është të shqyrtojë dhe të votojë për dy akuzat e paraqitura nga Dhoma e Përfaqësueve.

Demokratët e akuzojnë Presidentin Trump për abuzim të pushtetit për çështje që lidhen me Ukrainën dhe për pengim të hetimeve të Kongresit. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...