E hënë, 18 Janar, 2021
4 C
Tirana

”Nuk e njohim Kosovën”/ Spanja refuzon të ndeshet me ”Dardanët”

Ekipi Kombëtar spanjoll u çiftua në grupin B për fazën kualifikuese për Kupën e Botës Katar 2022. Një grup ku ndodhet edhe Kosova, shtetësinë e së cilës ende nuk e njeh qeveria me qendër në Madrid.

Përballë kësaj situate, Ministri Punëve të Jashtme të Qeverisë Spanjolle, Arancha González Laya, u është përgjigjur pyetjeve në lidhje me ndeshjet që Spanja do të luajë kundër Kosovës në kualifikimet e Kupës Botërore Katar 2022. Ministri ka theksuar se e drejta ndërkombëtare dhe rregullat e FIFA-s janë dy “botë të ndara”.

“Së pari, duhet thënë se kjo çështje zgjidhet me rregullat e FIFA-s, të cilat janë rregullat e saj dhe jo ato të së drejtës ndërkombëtare për njohjen e shteteve “, tha González.

Laya ka theksuar gjithashtu se kjo është arsyeja pse në garat e FIFA-s ka ekipe të tilla si Ishujt Faroe, Uellsi, Skocia, Irlanda ose Gjibraltari. “që nuk janë shtete.” Edhe pse ai thekson se ky fakt nuk e ndalon pjesëmarrjen e Spanjës në këto turne.

“Fakti që Spanja nuk e njeh Kosovën nuk nënkupton se nuk merr pjesë në garat në të cilat merr pjesë ekipi i saj kombëtar. Spanja tashmë është përballur me Kosovën në Lojërat Mesdhetare 2018 ose në Kupën e Botës U21. Ne do të punojmë me FIFA-në për të parë se cilat do të jenë kushtet për pjesëmarrjen e Kosovës dhe si do të zhvillohen ndeshjet në të cilat Spanja do të përballet me kombëtaren e tyre “, shtoi ai.

Një situatë që ndodh edhe me Greqinë, e cila është në të njëjtin grup kualifikues për Kupën e Botës, nuk e njeh as Kosovën si shtet të pavarur.

Lexo edhe :   Kosova po e bën Vettingun, po ne

“Për modalitetet e ndeshjeve në Spanjë dhe Kosovë dhe gjithashtu Greqi, ne do të negociojmë ose diskutojmë me FIFA- në siç bëjmë gjithmonë sipas rregullave të futbollit,” përfundon ai./Kosova Press/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fushata në Kosovë, Haradinaj premton bashkimin me Shqipërinë

Kandidati për President nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj k a prezantuar programin e tij qeverisës. Haradinaj ka folur edhe për disa...

Gjuzi kërkon Ramën në Kuvend: Ka futur vaksina kontrabandë

Deputeti i opozitës, Kujtim Gjuzi ka replikuar me kryeparlamentarin Ruçi lidhur me ardhjen e vaksinës. Në nisje të seancën së parë për vitin 2021, Gjuzi...

Hajdari refuzon të votojë marrëveshjen e fshehtë me Pfizer: Si erdhën vaksinat?

Ka nisur me debate sesioni i ri plenar, ku në fokus kanë qenë, mes të tjerash, edhe marrëveshjet e shtetit shqiptar me kompanitë që...

Kryemadhi publikon listën, ja 13 kandidatët e LSI për deputetë në Tiranë

Lëvizja Socialiste për Integrim ka prezantuar kandidatët për deputetë për zgjedhjet e 25 Prillit. Kryetarja e kësaj force politike, Monika Kryemadhi ka lënë pas kryedemokratin...

Ndryshimi i emrit dhe logos, zyrtari i Interit komunikon qëndrimin e klubit

U bë me bujë lajmi se Interi do të ndryshonte emrin nga “FC Internazionale Milano” në “Inter Milano” por edhe logon që nga stema...