E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

”Non grata”/ Kadilli: Berisha e dinte që në muajin shkurt për vendimin e DASH

Kandidati për kryetar të Partisë Demokratike, Fatbardh Kadilli ka bërë me dije se ish-kryeministri Sali Berisha ka pasur dijeni që në shkurt për vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit, për ta shpallur ”non grata”.

I ftuar në emisionin “Çim Peka Live”, Kadilli tha se faji për shpalljen “non grata” ishte i kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Fatbardh Kadilli: “Edhe për këtë që ndodhi kishte informacione, që në shkurt. Edhe Berisha e dinte, bashkë me Bashën. Di edhe si kanë ardhur deri këtu. Në bindjen time ka një frakturë në kominikimin me partnerët strategjikë. Fajësoj kryetarin e opozitës. Atë s’ke nga ta kapësh e nga ta lësh. Me aleatët duhet që të flasësh troç. Nuk do ta përjashtoja Berishën se është institucion. Është i barazvlershëm me PD. Nuk krahasohet me Tom Doshin.”

Më 19 maj, Departamenti amerikan i Shtetit (DASH), shpalli ”non grata” ish-kryeministrin Sali Berisha dhe familjen e tij.

Lajmi u dha nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken i cili njoftoi zyrtarisht se Berisha ka minuar demokracinë, dhe se gjatë ushtrimit të detyrës së kryeministrit, është përfshirë në afera korruptive.

Në faqen zyrtare, DASH ka publikuar vendimin e plotë, ku thuhet se Berisha ka qenë i përfshirë në veprime korruptive për shpërdorim të fondeve publike, dhe ndërhyrje në proceset publike duke përdorur pushtetin.

Në vendimin e tij, Blinken ka përcaktuar si të papërshtatshëm edhe bashkëshorten e ish-kryeministrit Liri Berisha, djalin Shkëlzen Berisha dhe vajzën Argita Berisha Malltezi.

Berisha ka vendosur të padisë Blinken në Gjykatën Korreksionale të Parisit për shpifje publike, teksa avokati i tij do të jetë Jean-Yves Le Borgne.

Lexo edhe :   ''Non grata''/ Peka ia thotë Berishës në sy: Rama e pyeste Veliajn në telefon
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...