E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë negociatat që do t’i hapin rrugën një konvente globale për të “forcuar parandalimin, gatishmërinë dhe reagimin ndaj pandemisë”.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se vendimi i Asamblesë Botërore të Shëndetësisë ishte historik dhe jetik në misionin e tij.

“Unë mirëpres angazhimin tuaj për një proces gjithëpërfshirës, ​​transparent dhe efikas, të udhëhequr nga shtetet anëtare dhe të bazuar në konsensus”, tha Tedros, duke shtuar se miratimi i këtij vendimi është “shkak për festë dhe shkak për shpresë”.

Një organ negociues ndërqeveritar (INB) do të hartojë dhe negociojë një konventë, marrëveshje ose instrument tjetër ndërkombëtar të OBSH-së për parandalimin, gatishmërinë dhe reagimin ndaj pandemisë, shtohet në deklaratë.

INB do të mbajë mbledhjen e parë në mars të vitit të ardhshëm. Ai do të paraqesë rezultatin e tij për shqyrtim nga Asambleja e 77-të Botërore e Shëndetësisë në 2024.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...