E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka ardhur nga Ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn, të mërkurën.

Edhe pse numri i vaksinimeve është në rritje, 12 milionë të rritur nga gjithsej 69 milionë në vend, ende nuk janë të imunizuar kundër koronavirusit, shkroi Spahn në Twitter.

Spahn, të cilit i kanë mbetur vetëm pak ditë në detyrë para se të betohet qeveria e ardhshme, tha se deri më tani janë dhënë më shumë se 10 milionë goditje përforcuese. Gjermania synonte ta dyfishonte këtë numër deri në Krishtlindje, shtoi ai.

Ndërkohë, njerëzit që ishin në radhë për vaksina përforcuese në kryeqytetin Berlin të mërkurën, qëndruan në radhë të gjata deri në tre orë, raportoi CNN. Në disa raste, njerëzit e frystruar u larguan nga linjat përpara se të merrnin vaksinën e tyre.

Gjermania po lufton me një valë të katërt Covid-19. Po kështu ka një nga nivelet më të ulëta të vaksinimit në Evropën Perëndimore, me një total prej 68.6% të të rriturve të kualifikuar të vaksinuar plotësisht, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të vendit.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...