E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Nga Tayna e deri tek Ledri Vula, ja sa milionë humbën me pandeminë

Në mesin e sektorëve të prekur rëndë nga pandemia COVID-19 është ai i artistëve. Të ardhurat e gjeneruara nga koncertet, mbrëmjet e tjera muzikore e ahengjet familjare janë vënë në pikëpyetje shkaku i masave për kufizimin e përhapjes së virusit që ndalojnë grumbullimet e mëdha të njerëzve.

Përgjatë kësaj kohe, një listë e gjatë artistësh me në krye Labinot Tahirin kanë qenë të zëshëm në kundërshtim ndaj masave të institucioneve duke kërkuar largimin e ndalesave nën pretekstin se ‘nuk ka virus’.

Por cili është impakti ekonomik për secilin prej tyre?

Ndonëse pagesat që marrin zakonisht artistët nuk janë tërësisht transparente, ne sot do bëjmë kalkulime mbi ato që thuhen nga sezoni në sezon.

Nëse në situatë hipotetike koncertet nuk do të mbaheshin këtë verë, një prej artisteve më të cilin e nisim listën që do të ketë më shumë humbje financiare është Tayna.

Më e kërkuara e momentit, me dy e deri ne tre performanca brenda natës, thuhet se nga klubet gjatë verës, Tayna është paguar nga 7000 deri në 12000 euro. Me rreth 60 mbrëmje gjatë sezonit me opsionin më gjeneroz, Tayna parashihet të mos arkëtojë nga koncertet një shumë prej rreth gjysmë milioni eurosh, duke llogaritur pjesën e pagesave të stafit dhe shpenzimeve tjera.

Rreth 400,000 euro mund të mbetë pa i përfituar edhe Ledri Vula, një prej artistëve më të paguar e më të kërkuar.

Capital T, Butrint Imeri e Dhurata Dora, Noizy e Meda, bazuar në shifrat e publikuara prej rreth 6000 eurosh për një koncert, supozohet se mund të mos marrin rreth 300,000 euro këtë verë. Rreth 250,000 euro mund t’i humbasë edhe lideri i Babastars, Getoar Selimi.

Lexo edhe :   Biden shpalos sot planin kundër koronavirusit

Premtuese vera duket të mos jetë as për Sinan Vllasaliun, Ramadan Krasniqi – Danin e Labinot Tahirin, nëse mbesin në fuqi masat e ndalimit të grumbullimeve në koncerte. Me çmime për dasma e mbrëmje muzikore nga 4000 deri 5000 euro, humbjet potenciale përllogariten në rreth 350,000 euro. Të njëjtin qarkullim supozohet ta ketë edhe Ermal Fejzullahu.

Lexo edhe :   Biden shpalos sot planin kundër koronavirusit

Më pak por sërish mjaftueshëm, mendohet se do t’i kushtojë pandemia COVID-19 edhe Gjikos, Feros e Rinës. Kosto e anulimit të koncerteve këtë sezon për ta do varionte nga 150,000 deri në 250,000 euro.

Ndonëse transparenca për shifra të sakta mungon, kjo ishte një pasqyrë e përafërt për fitimet në koncerte të cilat këtë vit janë vënë në pikëpyetje duke u varur tërësisht nga trendi i epidemisë që do t’i diktojë edhe masat në fuqi. Situata pritet të qartësohet përgjatë muajit Qershor, në fazën e tretë të përballjes me COVID-19. /Prive.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Horoskopi 23 janar 2021, parashikimi i yjeve për ju

Dashi Kjo e shtunë do i gjejë të lindurit e kësaj shenje, nën dominimin e nervozizmit, i cili do të jetë i shtrirë në të...

Lejuan ndërtime pa leje, pranga dy zyrtarëve të Bashkisë së Kamzës (Emrat)

Dy punonjësit e Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit në Bashkinë Kamëz kanë rënë në prangat e policisë pasi kanë shpërdoruar detyrën. Në kuadrër të operacionit...

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...