E martë, 29 Shtator, 2020
16 C
Tirana

“Nga 14 ditë karantinë tek testet”, Greqia publikon planin sesi do të zhvillohet turizmi

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

Pandemia/Rama jep lajmin e madh për lokalet

Bizneset vuajtën pasojat e koronavirusit. Shumë prej tyre kapitulluan, e shumë të tjera janë në fije të perit, duke mos gjeneruar shumë të ardhura....

Rriten tensionet/ Droni turk ngjyros me bojë të kuqe flamurin grek (VIDEO)

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se do vazhdojnë të mbrojnë me një vullnet të fortë dhe me një besim të palëkundur...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

SPAK pezullon kreun e OFL-së, Dritan Zagani jep paralajmërimin e fortë

Pas shkarkimit nga detyra të kreut të Operacionit Forca e Ligjit, Artan Shkëmbi, një reagim është përcjellë nga ana e ish-shefit të antidrogës së...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

“Ka ardhur koha që të japë llogari”, Erdogan reagon pas luftës mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka reaguar ashpër ndaj Armenisë, lidhur me luftën që ka nisur me Azerbajxhanin. Turqia është vënë në mbështetje të...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Marrëdhënie me dhunë me të rritura, kapet 35-vjeçari i shpallur në kërkim (VIDEO)

Një person i shpallur në kërkim është kapur nga ana e policisë, pasi akuzohej për “Marrëdhënie seksuale me dhunë me të rritura”. Nga forca...

Greqia ka bërë publike të gjitha masat që do të merren për forcimin e strukturave shëndetësore nëpër ishuj dhe hapjen e Greqisë për turistët.

Ministri i Shëndetësisë, Vasilis Kikilias së bashku me ministrin e Turizmit, Haris Theocharis prezantuan ndryshimin e planit në lidhje me hapjen e mbërritjeve ajrore, tokësore dhe detare, si dhe masat e kontrollit paraprak, nga 15 qershori e tutje.

Në faqen zyrtare të Ministrisë së Turizmit është publikuar plani i ri si vijon:

“Për mbërritjet e fluturimeve ndërkombëtare nga 15 deri 30 qershor do të respektohen udhëzimet e BE për ndalimet e non-essential travel nga vendet jashtë BE-së.

Aeroporti ndërkombëtar ELEFTHERIOS VENIZELOS në Athinë

 • Hiqet ndalimi i fluturimeve nga Italia, Spanja dhe Holanda;
 • Lejohen fluturime për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut vetëm për essential travel;
 • Vijon ndalimi për Britaninë e Madhe dhe Turqinë

Aeroporti i SELANIKUT

 • Lejohen të gjitha fluturimet;
 • Vijon ndalimi i ndalimit të fluturimeve nga Italia, Spanja, Holanda, Britania e Madhe, Turqia,
  Shqipëria, Maqedonia e Veriut.

MBËRRITJET DETARE PËR PERIUDHËN 15/6-30/6

 • Ndalohet lundrimi i anijeve nga jashtë në portet greke;
 • Lejohet vetëm për varkat rekreative me ekuipazhin.

MBËRRITJET TOKËSORE 15/6-30/6

Kufij tokësorë të mbyllur nga Turqia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut (përveç udhëtimeve
absolutisht të domosdoshme të punës); Hapur me Bullgarinë.

MBËRRITJET nga 1 KORRIKU FLUTURIMET NDËRKOMBËTARE

 • Mbërritje në të gjitha aeroportet në vend;
 • Koordinim me propozimin e BE për listën e vendeve të treta me të cilat do të vazhdojnë kufizimet.

MBËRRITJET nga 1 KORRIKU MBËRRITJE TOKËSORE

 • Heqja e kufizimeve nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut;
 • Rishqyrtim deri në 30/6 për Turqinë.

MBËRRITJET DETARE NGA 1 KORRIKU

 • Lejohet lundrimi i anijeve nga jashtë për në portet greke.

MASAT E KONTROLLIT PARANDALUES MBËRRITJET 15/6-30/6 ATHINË & SELANIK

 • Nga aeroportet jashtë listës së EASA:
 • Teste me marrjen e mostrave;
 • Rekomandim për vetë-izolim në hotelin e qëndrimit të udhëtarëve deri në publikimin e rezultatit të testit;
 • 14 DITË KARANTINË në rast të një rezultati POSITIV/hotel karantine

Nga Italia, Spanja, Holanda dhe aeroportet brenda listës së EASA:

 • Test për të gjithë;
 • Vetë-izolim 1 ditor në një hotel me zgjedhje të udhëtarit (Athinë ose Selanik) deri në publikimin e rezultatit të testit;
 • 14 DITË KARANTINË në rast rezultati POZITIV të testit/hotel karantine (vlen edhe për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut)

MBËRRITJET NGA 1 KORRIKU

Për të gjitha vendet e origjinës

 • Të gjithë udhëtarët drejt Greqisë do të plotësojnë gjatë mbërritjes (ose para nisjes së udhëtimit) një formular elektronik specifik PLF (Passenger load factor) me detajet e kontaktit të tyre në Greqi
 • Teste me marrjen e mostrave;
 • 14 DITË KARANTINË në rast rezultati POZITIV të testit/hotel karantine

HOTELE KARANTINE

 • Hotele karantine në kryeqytetet e qarqeve dhe në të gjitha ishujt”.
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bilanci/ Rritet numri i viktimave, bien rastet e reja

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 4 viktima nga koronavirusi në vend. Ndërkohë, janë konfirmuar edhe 127...

Hekurudhat/ Maqedonia e Veriut në kërkim të financimit që e lidh me kufirin tonë, Shqipëria ende në vend

Pak vite më parë sektori i hekurudhave iu nënshtrua ndryshimeve drastike në kuadrin ligjor por avancimi konkret me efekte në terren duket se ka...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Jo listat e hapura, koalicionet janë problemi

Nga Eduard Zaloshnja Shumë kanë folur e shkruar (ndër ta, edhe unë) për listat e hapura të kandidatëve për deputetë, qysh kur ato u futën...

U vra nga RENEA/Gruaja e 71-vjeçarit bën kthesën e papritur të ngjarjes: S’e kam denoncuar për dhunë, ja kush janë shkaktarët e vërtetë

Lidhur me ekzekutimin e71-vjeçarit nga RENEA në Elbasan, ngjarja ka marrë një tjetër rrjedhë pas dëshmisë së bashkëshortes së të ndjerit Lefter Zhidru. Floresha...