E diel, 24 Maj, 2020
20 C
Tirana

Në portin e Roterdamit/ “Shqiptarët varen poshtë kamionëve për të ikur në Angli”

Më të lexuarat

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Aleanca për Teatrin e zhvendos protestën në një tjetër qytet

Një ditë më parë, Aleanca për Teatrin ishte në Durrës përpara Pallatit të Kulturës, ku zhvilloi një tubim sensibilizues dhe u mblodhën firma për...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Protestë tek Liqeni Artificial, qytetarët thyejnë me forcë perimetrin e Policisë

Një protestë është zhvilluar së fundmi tek Liqeni Artificial në Tiranë pasi ai u mbyll gjatë fundjavës. Raportohet se qytetarët kanë thyer me forcë perimetrin...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Zbulohet biznesmeni që mbante milionat në makinë, ja ku do i çonte

Të dhëna të reja kanë dalë nga hetimet paraprake, sa i takon vjedhjes së lekëve nga bagazhi i mjetit të një biznesmeni. Me datë...

“E ndoqa me vrap derisa u lodh”, flet i riu që ndali rrëmbimin e fëmijës në Korçë

Një ngjarje e rëndë u regjistrua mbrëmë në Korçë, teksa një vajzë 4-vjeçare është tentuar të rrëmbehet ndërsa ishte me nënën e saj. Ishin banorët...

Porti i Roterdamit është shndërruar në një ndër pikat më të preferuara nga shqiptarët për të udhëtuat drejt Britanisë së Madhe.

Top Story udhëtoi në Huk Van Holand, qytezën e vogël bregdetare rreth 25 kilometra në perëndim të Roterdamit, pikërisht aty ku autoritetet holandeze deklarojnë edhe numrin më të lartë të shqiptarëve që kapen ndërsa tentojnë të shkojnë drejt Anglisë.

Porti është nën kontrollin e Royal Marechaussee (Rojël Mareshouse) një prej 4 shërbimeve të forcave të armatosura të Holandës. Bëhet fjalë për një forcë xhandarmarie që përfshin forcë policore, ushtarake dhe civile.

Kapiteni Arjan Batelaan, komandant brigade në Huk Van Holand, shpjegon në detaje mënyrën dhe mjetet me të cilat kontrollojnë ngarkesat në kamionët që hyjnë në këtë port, ku përfshihet edhe një qen i trajnuar për të nuhatur erën e qënieve njerëzore.

Zakonisht ka mall, por ekziston dhe mundësia që të ketë emigrantë të paligjshëm. Përpiqemi që t’i dallojmë, që t’i ndalojmë. Përpiqen edhe të varen poshtë kamionëve, te akset. Por edhe aty e kemi të lehtë t’i diktojmë, sepse kemi sisteme të veçanta kamerash që mund të shohin poshtë kamionit. Gjasat për të arritur në Britani janë pothuajse zero. Nuk kanë asnjë mundësi. Për shkak të masave që kemi ndërmarrë këtu, por edhe sepse bëhet një kontroll i dytë në Britani. Nëse lëmë ne diçka, kontrollohen përsëri në Britani dhe do të kapen atje. Do të jetë e pamundur të kalojnë”, tha Arjan Batelaan, Komandant Brigade, Rotterdam.

Lexo edhe :   Zbulohet fiksimi i shqiptarëve, AKEP bllokoi vjet 8 mijë faqe online

Ajo që shqetëson më tepër autoritetet holandeze, është rreziku tepër i lartë që ndërmarrin shqiptarët për të kapërcyer në Angli. Një pjesë e tyre fshihen brenda kontenierëve frigoriferik, që në rastin më të keq mund të përfundojnë të ngrirë.

Lexo edhe :   Zbulohet fiksimi i shqiptarëve, AKEP bllokoi vjet 8 mijë faqe online

“Duan të shkojnë në Britani për një jetë më të mirë ekonomike atje. Zakonisht nuk qëndrojnë në Holandë, por përpiqen të kalojnë kufirin për në Britani. Por është shumë e rëndësishme të dihet që është shumë e rrezikshme. Rrezikojnë të vijnë brenda një kamioni të vulosur, të izoluar, dhe mund të ndodhë që të ngrijnë. Brenda kontejnerëve. Kur janë brenda, në varkë… Ekziston mundësia të bjerë zjarr dhe ata s’do të dilnin dot. Është shumë e rrezikshme, sepse njerëzit brenda në kamionë rrezikojnë të ngrijnë brenda. Është shumë ftohtë. Ekziston edhe mundësia që të mos marrin dot frymë mirë, sepse s’ka mjaftueshëm oksigjen.Nuk ia vlen sipërmarrja, për shkak të rrezikut. Është 100% e sigurt që do t’i diktojmë, ndaj mos rrezikoni”, tha Arjan Batelaan, Komandant Brigade, Rotterdam. /Top Channel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtari i SHBA: Kina fshehu virusin, do t’i shkojmë çështjes deri në fund

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik...

Koronavirusi/ Një lajm i mirë vjen nga Kosova

Mbrëmjen e sotme një lajm i mirë ka ardhur nga Kosova lidhur me koronavirusin. Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit, nuk është regjistruar asnjë...

“Europa Nostra” për Teatrin: Le të shënojë kjo ngjarje fillimin e një zgjimi

Organizata “Europa Nostra” i ka dërguar ditën e sotme një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Në ditën e Bajramit, si një mbështetëse e kauzës...

Policia bllokoi liqenin me shirita, “rebelohen” qytetarët

Me urdhër të qeverisë, Tirana gjatë kësaj fundjave i është nënshtruar masave izoluese. Këtë të dielë të gjitha aktivitetet dhe bizneset janë mbajtur të mbyllura,...

Rama: Kjo do të jetë java e fundit e kufizimit

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se kjo do të jetë java e fundit e kufizimit të orareve. Në vijim, ai pohoi se fundjava do...
WhatsApp KONTAKTO TT