E hënë, 17 Janar, 2022
12.5 C
Tirana

Ndryshimet klimatike? Një ajsberg gjigant shkëputet nga Antarktida

Agjencia Australiane e Antarktidës (AAD), deklaron se një ajsberg në madhësinë e qytetit të Sidney është ndarë nga Antarktida Lindore.

Sipas kësaj agjencie, faktor për shkëputjen e ajsbergut nuk kanë qenë ndryshimet klimatike.

Ajsbergu, i quajtur zyrtarisht D-28, është i ndarë nga pjesa e përparme e platformës së akullit, të cilin shkencëtarët e kanë monitoruar nga afër që nga fillimi i viteve 2000”, thotë AAD.

Mediat e huaja shkruajnë që ajsbergu prej 1 636 kilometrash katror u nis nga Amery Ice, i treti më i madh në kontinentin akullnajor, i vendosur midis stacioneve kërkimore australiane të Davis dhe Mawson, më datë 26 shtator.

Ne nuk mendojmë se kjo ngjarje ka të bëjë me ndryshimin e klimës, por është pjesë e ciklit normal të platformës së akullit, ku ne shohim ngjarje të rëndësishme çdo 60-70 vjet”, tha Helen Amanda Fricker, profesoreshë në Institutin e Oqeanografisë me qendër në SHBA.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si zgjidhet kriza në PD: 10 vendimet që shpëtojnë Partinë Demokratike

Nga: Roland Qafoku Kjo është ‘97-ta e PD-së, ose “lufta civile” brenda partisë. Ajo që po ndodh në Partinë Demokratike të krijon idenë se jo...

Drejtori ekzekutiv i Pfizer: Normalitetit do t’i rikhehemi në pranverë

"Jeta së shpejti mund të kthehet në normalitet pas dy vitesh ndërprerjeje pandemike", tha shefi ekzekutiv i Pfizer, në një intervistë me "Le Figaro". “Së...

“Faleminderit, më nxorre debile”, “kriset” miqësia mes Arjolës dhe Monikës

"Vëllai i Madh" ka shkaktuar shumë debate të nxehta mes bonorëve, dhe shkak është bërë loja “Shtet, qytet”. Një përplasje e fortë është krijuar...

6 rregullat e arta për t’u pasuruar e për t’u bërë milioner

E vetmja gjë që ju pengon nga të qenurit milioner është ideja juaj se çfarë do të thotë të jesh i tillë, sipas milionerit...

7 mënyra për të reduktuar stresin dhe për të lehtësuar depresionin

Është shumë e zakonshme që njerëzit që vuajnë nga depresioni, të ndjehen të stresuar dhe të mbingarkuar. Stresi mund të përkeqësojë simptomat e depresionit,...