E diel, 22 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

Ndotja në Maqedoninë e Veriut, frikë për eksport mbetjesh toksike

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Asnjë shenjë përmirësimi nga virusi/ 13 viktima, nami me të infektuarit

Vijon me ritme të larta numri i të prekurve, e po kështu edhe pacientëve që kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë. Në 24 orët...

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Kryemadhi: Garoj për t’u rikonfirmuar. Ja kush ‘ma mblodhi’ për maskën

Gjatë mesditës së sotme, Monika Kryemadhi ka marrë pjesë në votimet që po zhvillohen brenda partisë, për zgjedhjet e kryetarit të ri dhe delegatëve. Monika...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

Prej ditësh në Infektiv, Covid-19 i merr jetën ish-futbollistit të njohur

Ish-futbollisti i njohur lezhjan Nikolin Lorenci, ka ndërruar jetë si pasojë e Covid-19. Ai ka qenë prej disa ditësh i shtruar në Spitalin Infektiv...

Ndotja e ajrit në shumë qytete të Maqedonisë së Veriut po ngre shqetësime tek banorët, ndërsa shoqëria civile u kërkon autoriteteve të marrin masa urgjente për uljen e shkallës së ndotjes, që kalon kufijtë e lejuar.

Çështjes i janë shtuar shqetësime të tjera pas njoftimeve se drejtori i kompanisë për grumbullin e mbeturinave në afërsi të Shkupit ishte përzier në eksportin e mbetjeve toksike me një firmë italiane në Bullgarinë fqinje. Ndërkaq, autoritetet thonë se nuk kanë njoftime për djegien e mbetjeve të tilla në Shkup.

Disa qytete të Maqedonisë, përfshirë Shkupin, Tetovën, Kërçovën, Manastirin shpesh radhiten në krye të listave botërore për shkallën e ndotjes së ajrit.

Kjo gjendje vazhdon prej disa vjetësh. Popullata shprehet e shqetësuar, sidomos në muajt e dimrit kur gjendja përkeqësohet.

Shqetësimet ndërlidhen edhe me njoftimet nga Bullgaria se një kompani italiane me drejtorin e Kompanisë për grumbullimin e mbeturinave në Shkup kishin dërguar mbetje toksike në Varna të Bullgarisë dhe hamendjet se mbetje të tilla të ishin djegur edhe në pikën e “Drisllës” afër Shkupit.

Kryetari i komunës së Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov u tha gazetarëve se nuk ka njoftime nëse janë importuar mbetje toksike nga jashtë.

Autoritetet e qytetit kanë marrë në kontroll pikën e grumbullimit të mbeturinave, Drislla, e cila ishte privatizuar para pak vitesh. Edhe Dogana e Maqedonisë së Veriut u ka thënë mjeteve të informimit se kompania italiane “Bllacion” nuk paraqitet si eksportuese në procedurat doganore.

Shkupi dhe disa qytete të tjerë në Maqedoninë e Veriut, sipas një studimi të Organizatës Botërore të Shëndetësorë shpesh janë ndër dhjetë qytetet me koncentrim më të lartë të grimcave toksike në Evropë.

Ndërkaq, Banka Botërore vlerëson se për çdo vit në Maqedoni vdesin nga 1350 njerëz si rezultat e ndotjes së ajrit dhe ekonomisë së vendit kjo i kushton mbi 200 milionë Euro.

Autoritet thonë se po bëjnë gjithçka për të ulur shkallën e ndotjes, por se problemi nuk mund të zgjidhet lehtë. Janë vendosur aparate nëpër shumë qytete dhe lagje për matjen e ndotjes, megjithëse një pjesë e banorëve dhe ambientalistëve thonë se nuk u besojnë atyre.

Në disa vitet e fundit në vend janë importuar mbi 250 mijë vetura të përdorura nga tregjet evropiane, shumica e popullatës ngrohet me dru, ndërsa fabrikat sipas autoriteteve, po zbatojnë urdhrat për vendosjen e filtrave dhe atyre që nuk e kanë bërë këtë, u është ndaluar puna.

Qeveria, ndërkaq, thotë se çështjen e ndotjes së ajrit e ka me përparësi të lartë. Por fondet për këtë qëllim janë vetëm 1.6 milion euro në vit, të pamjaftueshme sipas ekspertëve, shkruan “Voa”.

Shoqëria civile e quan këtë shumë qesharake ndërsa reagon se spitalet po mbushen përplot me fëmijë me sëmundje të frymëmarrjes.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Po fshehim vdekjet? Kapërcim i çdo kufiri, politikë me lajme të rreme

Pas akuzave të kryedemokratit Basha, sa i takon fshehjes së numrit të viktimave si pasojë e COVID-19, kryeministri Rama tha se ndjehet i keqardhur...

Basha nuk i ndahet Ramës: Tu deshën dy ditë për të manipuluar faktet

Në kohën kur edhe pak minuta na ndajnë nga deklarata publike e Ramës, sa i takon numrit të pacientëve të vdekur dhe fshehjes së...

E frikshme/Policia futet me armë në fushën e lojës, lojtarët të frikësuar

Një situatë ka dalë jashtë kontrollit në fushën e blertë. Deri këtu nuk ka asgjë për tu surprizuar, por kur ndërhyn policia me armë...

Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Koronaviruset (CoV) janё një familje e madhe virusesh, që shkaktojnë sëmundje nga më të lehtat deri tek ato tepër të rënda. Në 31 dhjetor...

Dokumenti/ Publikohet fletëarresti i Gjykatës Speciale për Thaçin

Gjykatësi i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara Nicolas Guillou, pas konfirmimit të aktakuzës për ish-presidentin Hashim Thaçi, ka lëshuar edhe fletarrestimin për të. Në...