E hënë, 3 Gusht, 2020
20 C
Tirana

Ndoka zbulon skenarin si do të ‘fundoset’ Rama, paralajmëron lëvizje të dhunshme

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Shkencëtarja që u arratis nga Kina: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, Li Meng-Yan, ka deklaruar se koronavirusi e ka origjinën nga një laborator që...

Policia arreston 2 shoferë, bllokon 19 leje drejtimi

Policia e Shtetit bën me dije se kanë përfunduar në pranga 2 shoferë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, ndërsa janë bllokuar 19...

Nuk u gjunjëzua si të tjerët gjatë himnit, basketbollisti i NBA shpjegon arsyen

Basketbollisti i Orlando Magic, Jonathan Isaac, u bë lojtari i parë i NBA që qëndroi në këmbë gjatë himnit amerikan që kur kampionati amerikan...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

Të rritesh në kohë krize, biznesi që u zhvillua gjatë periudhës së pandemisë

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e porosive nga partnerët...

Kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka, zbuloi në studion e ‘Report Tv’ se protestat do të vijojnë, si një mënyrë për të larguar kryeministrin Edi Rama. Ai paralajmëroi që ato do të jenë më të ashpra dhe më të dhunshme, pasi sipas Ndokës “rruga europiane” nuk ka ndikuar te Rama.

“E vetmja mënyrë është protesta, por Rama e ka treguar se nuk ndikohet nga sjellja europiane dhe do një formë tjetër. Drejt asaj po shkohet. Po i vjen dita”.

Referuar çështjes së Reformës Zgjedhore, Ndoka u shpreh se pjesëmarja e opozitës parlamentare në këtë Komision është e panevojshme. Me argumentin se deputetët e rinj nuk përfaqësojnë vullnetin e popullit.

“Komisioni që është problematik, dhe në aspektin Kushtetues. Kemi Parlament monopartiak, me deputet të pavarur. Nuk përfaqësojnë një parti politike, as elektoral.

Nuk ka dy opozita, ka një opozitë që ne kemi një përfaqësim politik të elektoratit tonë. Ne kemi një mandat nga populli, por kemi shkëputur marrëdhëniet me Kuvendin.

Lexo edhe :   Nevoja për një manual kundër Edi Ramës, në raport me Perëndimin

Brenda kemi disa deputet të pavarur, por nuk përfaqësojnë opozitën. Duhet të ketë një lojë logjike. Nuk mund të jetë një komision ilegjitim, s’kemi vërejtje të kësaj mazhorance, përtej Gjiknurin.

Disa personazhe nuk e kanë vendin aty, por nuk mund të japin peshë politike dhe nuk janë votuar në zgjedhjet lokale. Disa individ që nuk janë votuar nga populli. Ata duhet ta kuptojnë vetë, se pesha e tyre politike nuk përfaqëson asgjë.

S’kanë as karakter politik, mungesa e përfaqësimit nga populli, janë zgjidhje individuale që ato bëjnë. Nuk duhet të flisnin në emër të opozitës. E pafalshme në aspektin politik”, tha ai.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rezultoi pozitiv me koronavirus, ja takimet që zhvilloi Hoti sot

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, konfirmoi sot se kishte rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit. Përmes një postimi në Facebook, Hoti tregoi se nuk kishte...

Mesazhet e mbylljes në kohën e listave të hapura

Jozefina Topalli mund të ishte vënë në siklet. I kishte të gjitha shanset të rrezikonte para demokratëve të Shkodrës, nëse Lulzim Basha do të...

Teuta mposht Tiranën, fiton Kupën e Shqipërisë

Teuta shpallet fituese e Kupës së Shqipërisë. Durrsakët mposhtën në finale Tiranën me rezultatin 2-0. Rustem Hoxha kaloi bregdetarët në avantazh, ndërsa Tirana mori shpejt...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

Humbja e jetës së Aneta Ramës, Zgarbi ngushëllon kryeministrin

Kritiku dhe personaliteti i shquar i artit italian, Vittorio Sgarbi, ka ngushëlluar kryeministrin Edi Rama për humbjen e nënës së tij. “Dashurinë për Italinë dhe...