E diel, 13 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Ndërron jetë politikani dhe akademiku shqiptar

Kryetari i komunës së Tetovës dhe ambasadori i Maqedonisë në Zvicër, Alajdin Demiri ka ndërruar jetë në moshën 65 vjeçare pas një sëmundjeje.

Në vitin 1997, kur ishte kryetar i komunës së Tetovës, Demiri ngriti flamurin kombëtar para komunës, akt për të cilin u dënua me burg, bashkë me kryetarin e komunës së Gostivarit.

Ka punuar si gazetar në redaksinë e gjuhës shqipe në Radio Televizionin e Maqedonisë, ndërsa ka qenë dhe profesor në shkollë të mesme si dhe i punësuar në bibliotekën e qytetit.

Në vitin 1995 kyçet në politikë, në Partinë për Prosperitet Demokratik ndërsa në vitin 1997 si kandidat i Partisë Demokratike Shqiptare zgjidhet kryetar i Komunës së Tetovës.

Në periudhën 2000-2002, ishte ambasador i Republikës së Maqedonisë në Zvicër.

Gjatë viteve të fundit ishte aktiv si analist politik, duke analizuar zhvillimet politike në vend.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Euro 2020/ Formacionet zyrtare, Angli-Kroaci gjithçka gati

Ndeshja e parë e ditës së sotme ajo mes Anglisë dhe Kroacisë nis në orën 15:00 dhe kombëtaret kanë publikuar dhe formacionet zyrtare.  

PD/ Voton i fundit nga kandidatët Agron Shehaj, ja fjala e tij për median

I fundit në rradhë nga kandidatët për kreun e Partisë Demokratike që votuan sot ishte Agron Shehaj. Në fjalën e tij pas hedhjes së...

Izrael/ Betohet sot qeveria e re, Netanyahu ‘zbret’ pas 12 vitesh nga pushteti

Në Izrael pritet të betohet sot një qeveri të re e cila do ta dërgojë Kryeministrin Benjamin Netanyahu në opozitë pas një 12 vjeçari...

Rritja e vdekshmërisë foshnjore, ogur zi

Blerina Hoxha/ Monitor Përpjekjet e tre dekadave në uljen e vdekshmërisë foshnjore u përmbysën vitet fundit, kur numri fataliteteve nën 1 vjeç arriti në vitin...

Vdekja e 44 vjeçarit në Velipojë, dhjetra pushues nga Kosova në protestë

Mungesa e mjekëve dhe e vrojtuesve në plazhe ka nxjerrë në protestë dhjetra pushues nga Kosova. Protesta ka ardhur 24 orë pasi në plazhin...