E shtunë, 23 Janar, 2021
8 C
Tirana

NASA zbulon rezervuar me ujë të kripur në trupin qiellor Ceres

Një mision hulumtues që nisi në hapësirë më shumë se një dekadë më parë vazhdon të japë fryte për shkencëtarët në Tokë.

Ndërsa filloi si një operacion për të mësuar origjinën e sistemit tonë diellor, ky mision është duke ofruar zbulime të tjera mjaft interesante.

Anija hapësinore Dawn e lëshuar nga NASA në vitin 2007 ende vazhdon të bëjë zbulime.

Këtë java NASA njoftoi se ishte zbuluar një rezervuar me ujë të kripur rreth 40 kilometra nën sipërfaqen e trupit qiellor Ceres, i cili ka madhësinë e një planeti dhe është 4,5 miliardë vite i vjetër, që mbijetoi ditët e hershme të sistemit tonë diellor.

Synimi i misionit të vitit 2007 ishte të studionte një brez asteroidësh midis Marsit dhe Jupiterit.

Në vitin 2015, pasi ekzaminoi një asteroid të quajtur Vesta, anija Dawn vizitoi Ceres.

Në tetor 2018 anijes ju mbarua lënda parësore djegëse kështu që NASA e vuri atë në orbitë që të mos përplasej me ndonjë gjë.

Aktualisht NASA nuk ka plane për të vizituar Ceres, por Dawn mbetet anija e vetme që sillet në orbitat e dy destinacioneve jashtëtokësore.

Ndërkohë, pas një vizite të sukseshme në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës dhe kthimit në Tokë, SpaceX lëshoi raketën Flacon 9 nga “Cape Canaveral” në Florida që mbante 57 satelitë Starlink.

Satelitët u bashkohen qindra të tjerëve tashmë në orbitë.

SpaceX ka në plan të ndërtojë një plejadë gjigande me 12 mijë satelitë për të shpërndarë internet nga hapësira drejt Tokës.

Ndërkohë, këto pamje të marra nga orbita mbi Tokë tregojnë atë që besohet të jetë Qendra Kërkimore Shkencore Bërthamore në Yongbyon pranë lumit Kuryong në Korenë e Veriut.

Fotografitë sugjerojnë se përmbytjet e kohëve të fundit mund të kenë dëmtuar stacionin e pompave të lidhura me objektin kryesor bërthamor. Ekspertët thonë se pamjet tregojnë ndjeshmërinë e zonës ndaj zhvillimeve ekstreme të motit.

Yongbyon ndodhet rreth 100 kilometra në veti të Phenianit, dhe strehë e objekteve që mendohet se përdoren për programin e armëve bërthamore të atij vendi, shkruan “Voa”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...