E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

”Na kanë vjedhur historinë”/ Presidenti bullgar: Jo negociata për Maqedoninë

Para fillimit të takimit të Këshillit Evropian, Presidenti bullgar Rumen Radev, deklaroi se muajin e fundit, Bullgaria ka qenë nën presion të madh nga partnerët e saj evropianë për të hequr veton ndaj Maqedonisë së Veriut.

“Ajo që gjeta në Këshillin e mëparshëm në maj ishte Bullgaria në izolim, duke treguar gishtërinj dhe akuza se po bllokon negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Është koha që të lëmë fushën e njohjes në diplomaci përpara kamerave dhe të përqendrohemi në zgjidhje pragmatike,” tha Radev, shkruan Radio Bulgaria.

Ai u shpreh se Bullgaria ka një pozicion të qartë për gjetjen e një zgjidhjeje për problemin, dhe këmbëngul në garanci të besueshme të rezultateve dhe të pakthyeshme në marrëdhëniet dypalëshe.

“Mendoj se është koha që të lëmë fushën e njohjes në diplomaci përpara kamerave dhe të përqendrohemi në zgjidhje pragmatike,” tha Rumen Radev dhe paralajmëroi që presioni mbi Bullgarinë do të vazhdojë.

Radev theksoi më tej se Bullgaria nuk mund të mbështesë fillimin e negociatave të pranimit në BE me Republikën e Maqedonisë së Veriut, derisa të jenë të bindur se fqinji i tyre nuk do të ndërtojë identitetin e tij bazuar në vjedhjen e historisë së Bullgarisë.

Artikulli i medias bullgare
                                                              Artikulli i medias bullgare

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...