E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Mungesa e vaksinës/ Manastirliu: S’ka problem nëse doza e dytë merret me vonesë

Në intervistën e dhënë në emisionin “Kjo javë” në “Balkanweb”, Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka “justifikuar” mungesën e vaksinave në ditët e fundit, duke deklaruar se “nuk ka një problem shqetësues nëse doza e dytë bëhet në disa ditë në avancë”. Ndërkaq, Manastirliu tha se, hezitimet për vaksinimin kanë qenë minimale.

Pyetja: Çfarë ka ndodhur me dozën e dytë të vaksinës kineze?

 Manastirliu: Është operuar që një pjesë e madhe të Sinovac janë përdorur në tërësi dhe me një shpejtësi të madhe për vijimin e fushatës së vaksinimit, duke superuar përqindjen e dozave të dyta. Nuk ka një problem shqetësues nëse doza e dytë bëhet në disa ditë në avancë. Ne qeveria shqiptare ka vijuar punën e saj për të bër të mundur që të vijnë 500 mijë doza të tjera të Sinovac dhe për të vijuar më tej me rivaksinimet me dozat e dyta, pasi një pjesë e madhe e kanë bërë dozën e dytë.

Për të vijuar dhe me vaksinimin. Kjo është vaksinë e njëjtë si doza e parë. Vijon doza e dytë me të njëjtën vaksinë. Ndërkohë vijojmë me Pfizer, AstraZeneca dhe Sputnik-V. Akti normativ është akt që përcakton thjesht paketimin e vaksinës, por vaksina është e njëjtë. Formula dhe vaksina e cila vjen dhe ka ardhur dhe është administruar në popullatë është e njëjta, por paketimi është i ndryshëm. Duhet në akt që kjo vaksinë të regjistrohet dhe të merrte autorizimin në Shqipëri. Fakti që Shqipëria ka arritur që në kohë të shkurtër, brenda as dy muaj e pak të arrijë të vaksinojë mbi 700 mijë qytetarë dhe përfshirë këtu edhe ata të cilët kanë bërë dozat e dyta, tregon vullnetin e qeverisë shqiptare për të bërë proces të shpejtë për të shpëtuar jetë. S’ka lidhje me fushatën elektorale, shëndeti qëndron në majën e piramidës së vlerave.

Lexo edhe :   Përse vetëm disa ndjejnë efekte anësore nga vaksina

Rama, qeveria shqiptare është përpjekur që në momentet kur vendet e rajonik nuk aksesonin dot në vaksinë, ne morëm vaksina dhe filluam procesin. Ne kemi një kontratë të nënshkruar për 500 mijë doza të tjera, janë 2 milion e 800 mijë doza të nënshkruara, qoftë me distributorët e autorizuar, COVAX, marrëveshjen me Pfizer. Vullneti i qeverisë për të bërë hapa dhe vaksinuar sa më shumë qytetarë për të mbrojtur jetët e tyre. Për të qenë gati e për të vaksinuar popullatën.

Lexo edhe :   Angli/ Vendet e G7-ës do të shpërndajnë 1 miliard vaksina nëpër botë

Sa i përket Pfizer, ka udhëzim të ISHP kujt duhet ti administrohet kjo vaksinë. Ka më shumë studime tek popullatat me sëmundje të caktuara. Është testuar shumë më herët. Ne po vijojmë, mjeku i familjes është ai që po vendos se cila vaksinë bëhet për pjesë të caktuara të të sëmurëve kronikë. Përgjatë gjithë javëve që shkuan do të vijojmë të kemi çdo të hënë. Presim për AstraZenecën rreth 40 mijë doza të reja këtë maj. Shfaqja e efekteve anësore është e përshkruar në çdo vaksinë. Jo në Shqipëri, por në vende të botës ka pasur disa vendimmarrje që janë hedhur poshtë nga EMA ku është thënë që vaksina, problematikat që kanë ndodhur në vende të ndryshme s’kanë pasur lidhje shkak-pasojë me AstraZenecan, vaksina ështëe sigurt dhe efektive. Ka patur shumë minimale hezitime dhe vijon vaksinimi i popullatës dhe me këtë vaksinë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...