E mërkurë, 23 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Mos u tallni me fëmijët! Besa, dil e jepi zgjidhje

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Nga Mentor Kikia

Sot ka një ngjarje të rëndë(sishme) që po ndodh.

Në rrugë kanë dalë mijëra të rinj, maturantë. Protestojnë kundër një padrejtësie, sipas tyre. Pretendimi, me pak fjalë është ky:

1-Në kushtet kur shkolla sivjet, si çdo fushë tjetër, u godit nga karantina prej covid-it, e kur nxënësit ndërprenë shkollën, teza është më e vështirë se ajo e vitit të kaluar.

2-Në teze janë përfahirë pyetje që nuk janë as në programin mesimor që u zhvillua ashtu siç u zhvillua online.

Nuk kam dëgjuar vetëm pretendimet e nxënësve. Kam dëgjuar edhe pretendimet e shumë mësuesve që pranojnë se teza ishte e vështirë dhe plot anomali.

Unë nuk mar dot përgjegjësinë të them kush ka të drejtë. Por një gje e them me zë të lartë.

Me fëmijët mos u tallni!

Një notë në provimin e maturës është rrjedha e jetës për ta, është mundi dhe djersa e 4 viteve shkollë.

Në këtë vend çdo ministër arsimi, pa qenë i zoti të lërë ndonjë gjurmë në cilësi, ka bërë formulën e tij të vlerësimit të maturantëve, duke bere njeri me dem se tjetri.

Kush janë ata që bëjnë tezat? Kush janë ata që shpikin formula vlerësimi çdo katër vjet apo edhe me keq, çdo vit? Këta “ekspertë” zyrash dhe jo arsimi, nuk prodhojnë teste për të matur nivelin e njohurive të nxënësve, por pyetje që synojnë të kapin “mat” nxënësin. Çfarë janë fëmijët, dru që zbrukthtari, i jep formën qe kërkon mobilja?

Lexo edhe :   I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Ministrja e arsimit të mos mbyllet pas dritareve por të krijojë një ekip të pavarur mësuesish, jo vartës të saj por mesues qe u kane dale thinjat me shkumes ne dore, për të vlerësuar tezën dhe nëse fëmijët janë dëmtuar, të urdhërohet urgjent ribërja e provimit. Dhe hiqni dorë nga etiketimi i fëmijëve si opozitarë e stërropozitarë. Para se të jenë fëmijë prindërish demokratë, socialistë, ballistë, a çdreqin tjetër, janë fëmijë, janë shtetas të kësaj republike.

Lexo edhe :   I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Unë nuk kam asnjë fëmijë maturant. Por unë sot jam me ata që janë në rrugë. Sepse ata nuk mund të jenë viktima të eksperimenteve të dështuara te njerëzve që, pa patur asnjë lidhje me arsimin, kanë drejtuar e drejtojnë arsimin.

Ju prindër që i keni fëmijët maturantë, mos i lini vetëm por bashkojuni zërit të tyre!

Besa, nuk na duhet dorëheqja jote. Por dil dhe jepi zgjidhje problemit.

Edhe ata qe nuk kane femije maturante, i ftoj ti bashkohen ketij zeri duke e shperndare kete shkrim sa te munden.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut kapet pa kaskë në motoçikletë, gjobitet me 50 euro

Tre zyrtarë të Maqedonisë së Veriut janë ndëshkuar me masë administrative, pasi nuk respektuan rregullat e qarkullimit. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, zv....

Sheshi Dickstein

Nga: Veton Surroi Dy libra për ndikimin rus në Amerikë e Kosovë, një sondazh dhe mbi atë se çfarë duam të kujtojmë 1. Ekziston në Manhattan, pjesën...

“Do të gatuaj ty në vend të peshkut, kaq vlen ti!”, ofendime dhe ngritje zëri në “Përputhen” (VIDEO)

Puntata e së martës në “Përputhen” ka agravuar deri në fyerje. Mevlani dhe Shqipja kaluan në fyerje personale pas takimit të dështuar. Shqipja është...

Do rikthehet “Big Brother”? Zbulohet emisioni që do drejtojë Arbana Osmani

Zërat që qarkullonin në media, thonin se mund të kishim një rikthim të “Big Brother”, të cilin vetë Arbana e rikujtoi me postimet e...

Sinoptikanët grekë dalin me një tjetër paralajmërim pas ciklonit të fuqishëm, do preket edhe Shqipëria

Pavarësisht reshjeve intensive të rëna gjatë natës në pjesën më të madhe të vendit, duket se kjo situatë do të vijojë edhe në ditët...