E enjte, 5 Gusht, 2021
21.5 C
Tirana

“Mos na ktheni shpinën”, Rama lutet dhe kërcënon BE-në

Edi Rama vazhdon të kërcënojë BE-në me Rusinë apo edhe stabilitetin e rajonit të Ballkanit, nëse nuk vendoset hapja e negociatave.

Duke folur për Reuters nga Berlini, Rama tha se “nëse perspektiva evropiane e Shqipërisë vihet në rrezik, kjo mund të sjellë rritje të radikalizmit mysliman në Shqipëri”.

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Berlin dhe është duke lobuar për hapjen e bisedimeve të pranimit, pasi Komisioni Evropian javën e shkuar dhe rekomandimin për hapjen e negociatave, gjithashtu dënoi politikanët evropianë që ndezin ndjenjat anti-myslimane, duke i etiketuar ata “investitorë në radikalizmit”.

Përpara një takimi që do të ketë me kancelaren Angela Merkel, Rama paralajmëroi se Rusia synonte radikalizmin e myslimanëve të Shqipërisë dhe i kërkoi BE të mos “lënë hapësirë ​​që mund t’i plotësojnë vende Te tjera”.

Ekzekutivi i BE-së është i gatshëm të ofrojë perspektivën e anëtarësimit të gjashtë shteteve të Ballkanit, duke përfshirë Shqipërinë, duke u përpjekur të luftojnë rritjen e ndikimit rus dhe kinez në rajon.

Shefi ekzekutiv i BE, Jean-Claude Juncker, tha javën e kaluar se blloku duhet të pranonte anëtarë të rinj nga Ballkani Perëndimor për të shmangur rrezikun e një lufte të re atje.

Por qeveritë anëtare, të ndërgjegjshëm për skepticizmin popullor për hapjen e dyerve të BE-së për vendet më të varfra, janë më të kujdesshme.

“Statistikisht, Shqipëria është një vend me shumicë myslimane, por unë do të thoja se feja kryesore në Shqipëri është Evropa”, tha Rama për Reuters. “Pra të gjitha këto forca janë praktikisht investitorët kryesorë të radikalizmit ndaj Evropës. Kështu i urrej.”

Mbyllja e një perspektive evropiane për Shqipërinë do të linte gjithashtu një boshllëk që Rusia ishte gati të shfrytëzonte, shtoi ai, duke paralajmëruar se ndërhyrja e supozuar e Moskës në zgjedhjet e vitit 2016 të Malit të Zi mund të përsëritet diku tjetër në Ballkan.

Lexo edhe :   Rruga përpara për marrëdhënien SHBA-Shqipëri

Zyrtarët evropianë kanë vlerësuar përparimin e Shqipërisë në forcimin e pavarësisë së gjyqësorit të vet, luftimin e korrupsionit dhe integrimin e demokracisë së saj, por shumë prej tyre në Bruksel janë goditur nga demoralizimi i perceptuar i Hungarisë dhe Polonisë që nga hyrja në 2004.

Lexo edhe :   Rruga përpara për marrëdhënien SHBA-Shqipëri

“Është si ajo që kërkon nga njerëzit kur martohen. Ju nuk mund të kërkoni më shumë se angazhimi i tyre për të qenë së bashku për pjesën tjetër të jetës së tyre – dhe pastaj gjërat ndodhin. Është e rëndësishme që idealizmi ynë për Evropën të respektohet dhe të mos merret si naivitet”, shtoi ai. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Situatë alarmante nga zjarret në Shqipëri

Prej disa ditësh Shqipëria ndodhet e përfshirë nga zjarret, pothuajse në të gjithë territorin e saj. Sipas të dhënave zyrtare nga Agjencia e Emergjencave...

I nxorrën fytit qumështin e dhisë së Karaburunit, kishte shijen e zjarrit

Nga: Lorenc Vangjeli Eqrem bej Vlora ka një përshkrim të jashtëzakonshëm të qelizës njerëzore shqiptare në librin e tij “Kujtime 1885 – 1925”. Evropianoperëndimori fisnik...

Moti bën kthesën e madhe, nesër priten reshje shiu

Nga nesër, gradualisht mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, të lagështa dhe më të freskëta me origjinë veriperëndimore. Moti...

Sa na kushton një zjarrvënie!

Nga: Dritan Hila Canadair, Viking, Bombardier jane emrat qe njihen avionët e shuarjes së zjarreve. Kushtojnë nga 35-65 milionë dollarë për njësi. Po kaq kushton...

Ekstradohet nga Greqia ish-anëtari i bandës së Cerrikut

Një ish-anëtar i Bandës së Cerrikut është ekstraduar nga Greqia. Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është kryer ekstradimi i shtetasit Bashkim Buzani, 50-vjeç. Ky...