E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Mjeku Koni: Ja dy antiviralët që frenojnë Covid-19

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Mjeku i njohur, Artan Koni, tha se sistemi shëndetësor në Shqipëri rrezikon të shkojë drejt kolapsit.

Kjo sipas tij, jo për shkak të pandemisë së Covid019, por sepse po neglizhohen sëmundjet e tjera të rrezikshme, që janë shumë më vdekjeprurëse se ky virus.

Koni shprehet se dy antiviralët favira dhe remdesiviri janë shumë të rëndësishëm dhe kanë efekt pozitiv te pacientët e infektuar.

”Favira dhe remdesiviri, janë dy antiviralë. Remdesiviri përdoret në spital, pasi mund të ketë dhe efekte anësore te veshka dhe mëlçia. Fakti që shumë pacientë po ikin në Turqi lë të kuptohet se mjekësia atje është më cilësore. Shteti turk e merr favirën dhe ua dërgon në shtëpi pacientëve të sëmurë, me kuti të caktuara, që iu mjafton për kurën. Ua dërgon që ditën e parë, ashtu si dhe në vendet e tjera. Këtu te ne Komiteti Teknik thotë se nuk është i nevojshëm.

Tani o vendet e tjera po bëjnë diçka të pabazë, ose po e bëjmë ne. Në këtë aspekt, lajmi që favira do të bëhet ilaç i rimbursueshëm, është lajm pozitiv. Duke qenë se nuk futet nga shteti në Shqipëri, sot e kemi kontrabandë nëpër farmaci, që ka shkuar në 200-300 euro, kur më parë jepej me 8 euro. Kjo ndodh sepse shteti nuk e fut. Në fakt shteti mund ta fusë në sasi të madhe, që është edhe më lirë. Po përveç çmimit, ka dhe efekt pozitiv në frenimin e sëmundjes. Jo se ka efekt 100%, por është pozitiv. Antiviralët kanë efekt pozitiv te pacientët e infektuar. Kjo është arsyeja që përdoren gjerësisht në botë. Nuk janë ilaçe magjike, por sjellin një përmirësim.’’, tha Koni në rubrikën ‘Opinion’.

Lexo edhe :   Covid-19 i merr jetën regjisorit të filmit 'Kapedani' (Emri)
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...

Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...