E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Gjashtë arsyet pse imuniteti i tufës pa një vaksinë, është një ide e tmerrshme

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Është një perspektivë e zymtë të mendohet se imuniteti i tufës, mund t’i japë fund pandemisë së koronavirusit. Nëse do të arrihej vërtet imuniteti i vërtetë, koronavirusi nuk do të përhapej më, dhe ne mund të rikthehemi në jetën normale si më parë. Por imuniteti i tufës është diçka e ndërlikuar për t’u arritur.

Ai mund të arrihet vetëm në dy mënyra:duke sëmurur shumë njerëz, ose duke iu dhënë shumë njerëzve një vaksinë efektive dhe të sigurt. Por konsensusi midis epidemiologëve, është se synimi i arritjes së imunitetit të tufës pa një vaksinë, nuk do të funksiononte. Ja cilat janë 6 arsyet:

  1. Askush nuk mendon se është ide e mirë që të infektohen të gjithë, por vetëm infektimi i të rinjve është pothuajse e pamundur

Udhëheqësit në Suedi, u tërhoqën  nga strategjia e tyre liberale për arritjen e imunitetit të tufës kundër virusit, pasi koronvirusi vrau shumë njerëz në azilet e pleqve. Qasja e Suedisë nuk ndoqi atë që sugjeron “Deklarata e Madhe e Barringtonit”:mbrojtje e përqendruar për mëtë rrezikuarit, dhe infektim i qëllimshëm i të rinjve dhe i të shëndetshmëve. Një ide e ngjashme është provuar edhe në disa shtete të SHBA-së, por pa shumë sukses.

  1. Covid-19 ka shumë efekte anësore afatgjata, që do të ndikojnë mbi jetën dhe sistemin e kujdesit shëndetësor për vitet që vijnë

Covid-19 nuk vret vetëm njerëzit. Ai ka efekte shkatërruese afatgjata tek shumë prej të mbijetuarve të tij, duke përfshirë dobësimin e sistemit nervor, rënien e flokëve, zhurmën periodike në vesh dhe humbjen e nuhatjes.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA, gati gjysma (45.4 për qind) e popullsisë së rritur në vend është e rrezikuar të ketë komplikacione nga Covid-19, duke përfshirë vdekjen, “për shkak të sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit, sëmundjet e frymëmarrjes, hipertensionit, apo kancerit”.

  1. Ne nuk e dimë në fakt se kë vret Covid-19 dhe pse

Në SHBA, më shumë se 45.500 njerëz nën moshën 65-vjeç kanë vdekur nga koronavirusi deri më tani. Është e pamundur të dihet pse infektohet dikush, dhe cili është rreziku i tij i vërtetë. Kanë vdekur dhe fëmijët, apo studentë, dhe shumë të tjerë që nuk kishin domosdoshmërisht sëmundje kronike të konstatuara. Shkencëtarët po e studiojnë ende virusin për të kuptuar më mirë se si funksionon. Por ajo që i bashkon rastet e rënda, mund të jetë sasia e receptorëve ACE-2, që virusi i përdor për të pushtuar qelizat tona.

Lexo edhe :   Ndërron jetë nga Covid-19, ish-zv.kryeministri Bashkim Kopliku
Lexo edhe :   SHBA: Miratohet përdorimi në raste urgjente i ilaçit me antitrupa Regen-COV2

4. Bllokimet shpëtojnë jetë

Megjithëse janë një masë ekstreme për luftimin e sëmundjeve, bllokimet kanë shpëtuar dhjetëra mijëra jetë në të gjithë botën, në pothuajse çdo kontinent. Është e vërtetë që ato kanë prodhuar pasoja negative.

Shumë njerëz kanë humbur punën e tyre, kanë mbyllur biznesin, kanë humbur vizitat e planifikuara me mjekun, kanë përjetuar më shumë vetmi dhe kanë filluar të pinë më shumë alkool. Por këto masa kanë blerë kohë që është jetike për zhvillimin e vaksinave dhe zbulimin e praktikave më të mira për trajtimin e pacientit.

  1. Zhdukja e virusit është e mundur, dhe nuk kërkon vrasjen e disa njerëzve

Disa vende duke përfshirë Australinë, Zelandën e Re dhe Kinën, kanë arritur tashmë “synimin e pamundur” të zero rasteve me Covid-19 (ose gati zero), dhe janë rikthyer kryesisht jetës normale pas bllokimeve të rrepta. Madje Tajvani e bëri këtë pa u mbyllur fare, duke vendosur masa të rrepta të kontrollit dhe mbikëqyrjes, izolim dhe karantinim efektiv, dhe përdorim masiv të maskave.

  1. Pavarësisht sesa përpiqemi, imuniteti natyral i tufës, ndoshta nuk do të funksionojë për këtë pandemi

SHBA-ja si shumë vende në botë, kanë ende një rrugë të gjatë për të përshkuar për të arritur disa nga pragjet më të ulëta të imunitetit të tufës, që kërkon ekspozimin e 50 për qind (ose më shumë) të popullsisë, në mënyrë që të imunizohet. Në rastin më të mirë, vetëm rreth  10-20 për qind e të njerëzve në të gjithë vendin janë ekspozuar.

Por edhe nëse të gjithë do të ekspozoheshin ndaj virusit, imuniteti natyror i tufës nuk do të funksiononte. Kjo vjen për shkak të mënyrës sesi imuniteti ynë kundër të gjithë koronavirusëve – nga ai i të ftohurës së zakonshme tek koronavirus i ri –  zbehet me kalimin e kohës.

Burimi i lajmit: https://www.sciencealert.com/six-reasons-why-heard-immunity-is-a-really-bad-idea

Përshtatur nga TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...

Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...