E diel, 13 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Ministrja Balluku: Koncesionari fajtor kryesor, shteti nuk vepronte ndaj tij pasi…

Grabitja e miliona eurove në aeroportin e Rinasit ka cenuar sigurinë kombëtare. Deri tani nuk ka asnjë të arrestuar për këtë ngjarje që ka tronditur shtetin shqiptar, e vetmja provë është grabitësi që mbeti i vrarë gjatë përplasjes me policinë, Admir Murataj.

Por për thyerjen e sigurisë në vendin që cilësohet si më i sigurti në territorin e në shteti deri më tani nuk ka përgjegjës, pasi qeveria ia ka faturuar koncesionarit dhe ky i fundit nuk ka pranuar. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku thotë se përgjegjës kryesor për sigurinë e aeroportit e ka koncesionari.

“Për sigurinë e aeroportit mban përgjegjësi koncesionari, ai e delegon atë kompanive të cilave ai i përzgjedh. Të gjitha problematikat janë bërë të ditura, problematikat janë adresuar. Koncesionari ka marrë dijeni, koncesioneri në rastet më të shumta ka bërë përmbushje bazike dhe më minimale të këtyre problematikave”, tha Balluku në Opinion.

Por a ka përgjegjësi shteti?

“Shteti patjetër ka përgjegjësi për gjithçka ndodh në Republikën e Shqipërisë. Secili ka përgjegjësinë e vetë për fushën ku operon në biznes”, tha ministrja.

Sipas ministres Belinda Balluku nëse shteti do të vepronte do të kishte mbi supe një faturë të majme, pasi kontrata është në disfavor të shtetit shqiptar.

“Autoriteti i Aviacionit Civil duhet të ishte më agresiv sa i përket kompanisë ICTS Albania, e cila është një kompani problematike. Na ka shfaqur gjithmonë probleme, nuk ka kaluar testet e sigurisë për shumë raste. Por koncesionari kinez e ka mbrojtur me pathos sa herë kjo kompani është goditur me të drejtë”, tha ministrja, duke theksuar se vendimmarrja pas grabitjes së fundit do të jetë ekstreme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Belgjika mposht me lehtësi Rusinë, Lukaku i dedikon golin Eriksen (Video)

Përfundon ndeshja midis Belgjikës dhe Rusisë, e vlefshme për grupin B të kompeticionit europian ''EURO 2020''. Skuadra e drejtuar nga Martinez ka shkatërruar rusët...

VOA: Takimin më të vështirë, Biden do e ketë me Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me presidentin amerikan Joe Biden të hënën në takimin e nivelit të lartë NATO-s për diskutime...

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose kërkesën për llogaridhënien...

Itali: Vaksinimi me AstraZeneca, vetëm për personat mbi 60 vjeç

Vaksina Astrazeneca në Itali do të përdoret vetëm për njerëzit mbi 60 vjeç. Lajmi vjen pas rasteve të rralla të trombozës që kanë ndodhur...

Shqipëria ngjitet në çatinë e botës, por me cilat prioritete?

Shqipëria u zgjodh dje anëtare e përkohshme në Këshillin e Sigurimit. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2022, Shqipëria do të ulet për...