E mërkurë, 20 Janar, 2021
9 C
Tirana

Ministrat e Jashtëm të katër vendeve paralajmërojnë Izraelin

Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë, Francës, Egjiptit dhe Jordanisë shpallën se nuk do ta njohin aneksimin e planifikuar nga Izraeli të zonave të Bregut Perëndimor.

Në një deklaratë të përbashkët pas një lidhjeje me video ata paralajmëruan se masa do të rrezikojë “themelet e procesit të paqes” dhe se “do të ketë pasoja serioze për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit”.

Përmenden edhe pasoja të mundshme për marrëdhëniet me Izraelin.

Sipas ministrave, aneksimi i territoreve palestineze të pushtuara në vitin 1967 do të shkelte të drejtën ndërkombëtare.

“Ne nuk do të njohim asnjë ndryshim të kufijve të vitit 1967, për të cilat nuk kanë rënë dakord të dyja palët në konflikt.”

Mbështetje për zgjidhjen me dy shtete

Ministrat gjithashtu deklaruan mbështetjen për një zgjidhje të negociuar me dy shtete, të bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe në rezolutat përkatëse të OKB-së. Ata ofruan mbështetje për hapjen e një rruge për negociata.

Qeveria izraelite përdor si bazë për aneksimin një plan amerikan. Ai parashikon që Izraeli mund të gëlltisë rreth 30 përqind të Bregut Perëndimor, të cilin e ka pushtuar në vitin 1967 gjatë në Luftën Gjashtëditore. 70 përqind e territorit të mbetur mund të bëhen pjesë e një shteti palestinez, por në kushte të rrepta.

Palestinezët e kundërshtojnë planin me vendosmëri. Edhe në plan ndërkombëtar plani është shumë i kontestueshëm.

Në një deklaratë të përbashkët, ministrat e Jashtëm të Egjiptit, Gjermanisë, Francës dhe Jordanisë kritikuan aneksimin e planifikuar nga Izraeli të zonave në Bregun Perëndimor të lumit Jordan. /DW

Lexo edhe :   Izrael: Morën vaksinën Pfizer, 13 persona pësojnë paralizë në fytyrë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...