E mërkurë, 1 Prill, 2020
7 C
Tirana

Meshkujt rrezikohen më shumë nga pandemia? Ja çfarë thonë ekspertët

Lexo edhe ...

Presidenca ndriçohet nga ngjyrat e flamurit të Italisë

Në shenjë solidariteti me situatën e vështirë që po kalon Italia, ndërtesa e Presidencës është ndriçuar nga ngjyrat e flamurit të shtetit fqinj. Në lidhje...

Haradinaj akuzon Kurtin: Ka interesa direkte me ekonominë e Serbisë

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj përgjatë një interviste në emisionin “Frontal”, ka hedhur akuza ndaj kryeministrit ende në detyrë të Kosovës Albin Kurtit, lidhur...

Bilanci/ Rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Greqi

Koronavirusi ka shënuar një tjetër viktimë ditën e sotme në Greqi, duke e cuar në 50 numrin total të vdekjeve. Në 24 orët e fundit...

COVID-19/ Ambasada e SHBA: Po ndihmojmë për zbulimin e rasteve pozitive

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri njofton se përmes USAID po ndihmon për furnizimin e laboratorëve me pajisje testimi, për rritjen...

Kërkuesit së fundmi janë shprehur se pirja e duhanit, alkooli, shëndeti i dobët, janë disa nga faktorët të cilat dëshmojnë pse vdesin më shumë burra se gra nga koronavirusi.

“Koronaviruset si SARS dhe MERS kanë tendencë të prekin burrat në mënyrë disproporcionale”, sipas Dr. Luis Ostrosky-Zeichner, specialist i sëmundjes infektive në Shkollën Mjekësore McGvern në UTHealth në Texas.

Nga një këndvështrim evolucionar, disa hulumtime sugjerojnë që gratë kanë një reagim më të fortë imunitar ndaj infeksioneve virale sesa burrat.

Kërkuesit e shpjegojnë me faktin se femrat kalojnë një pjesë të jetës së tyre me një trup të huaj brenda, pra me pasardhësit e tyre, që u jep një avantazh mbijetese.

“Në shumicën e vendeve, për shembull, ajo që ne shohim është se burrat pinë duhan dhe alkool me ritme shumë më të mëdha sesa gratë”, tha Sarah Hawkes, profesore e shëndetit publik global në Universitetin College, në Londër dhe bashkëdrejtore e Global Health.

Për sa kohë që të dhënat në bazë gjinie nuk janë në dispozicion të publikut, ato nuk mund të analizohen nga ekspertë të jashtëm, si Global Health, për të dhënë arsyen pse burrat po vdesin më shumë nga Covid-19!

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Presidenca ndriçohet nga ngjyrat e flamurit të Italisë

Në shenjë solidariteti me situatën e vështirë që po kalon Italia, ndërtesa e Presidencës është ndriçuar nga ngjyrat e flamurit të shtetit fqinj. Në lidhje...

Haradinaj akuzon Kurtin: Ka interesa direkte me ekonominë e Serbisë

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj përgjatë një interviste në emisionin “Frontal”, ka hedhur akuza ndaj kryeministrit ende në detyrë të Kosovës Albin Kurtit, lidhur...

Bilanci/ Rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Greqi

Koronavirusi ka shënuar një tjetër viktimë ditën e sotme në Greqi, duke e cuar në 50 numrin total të vdekjeve. Në 24 orët e fundit...

COVID-19/ Ambasada e SHBA: Po ndihmojmë për zbulimin e rasteve pozitive

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri njofton se përmes USAID po ndihmon për furnizimin e laboratorëve me pajisje testimi, për rritjen...

Shtyhen pa afat masat shtrënguese/Manastirliu sqaron si do bëhen aplikimet për ndihmën ekonomike

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka njoftuar se masat shtrënguese do të shtyhen pa afat deri në përfundimin e epidemisë. Përmes një...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT