E shtunë, 25 Shtator, 2021
8.5 C
Tirana

Me himnin shqiptar dhe atë grek, betohet kryebashkiaku i ri i PS. Mban fjalim në dy gjuhë

Ditën e djeshme, në qarkun Gjirokastër përfundoi konstituimi i Këshillave Bashkiakë të dalë nga zgjedhjet e 30 qershorit. Këshilli Bashkiak i Dropullit konsiderohet si njësia vendore më e madhe e minoritetit etnik grek.

Në ceremoninë e betimit të kryetarit të ri, Dhimitraq Toli dhe anëtarëve të rinj të Këshillit Bashkiak, u luajt himni grek dhe shqiptar, si dhe ishin flamujt e të dy vendeve. Po ashtu, kryebashkiaku Toli mbajti fjalimin në të dy gjuhët.

Të pranishëm gjatë konstituimit ishin deputetët Bledi Çuçi, Mirela Kumbaro dhe Artemis Malo, si dhe zv.ministrja e Brendshme Rovena Voda e prefekti Astrit Aliaj.

Dropulli, prej katër vitesh drejtohej nga një kryebashkiak i dalë nga Partia Demokratike.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...