E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Mbyti gruan në sy të fëmijës/ Brenda burgut të ferrit ku po qëndron 33-vjeçari

Burri i së ndjerës Caroline Crouch, po qëndron në një burg në të cilin strehohen përdhunuesit dhe terroristët. 33-vjeçari Babis Anagnostopulos, qëndron në krahun ‘VIP’. Piloti vrasës është duke vuajtur dënimin në burgun e sigurisë së lartë të Koridhalos. Anagnostopulos më parë kishte pranuar se ai ‘humbi durimin’ kur gruaja e tij kërcënoi ta linte dhe të merrte vajzën e tyre të vogël. Ai është akuzuar për vrasjen e Caroline dhe po përballet me një dënim të përjetshëm për mbytjen e saj, pasi sajoi një grabitje në banesën e tij.

Babis i cili pranoi vrasjen e 20-vjeçares, thuhet se po kërkon të shpëtojë nga një dënim i përjetshëm për vrasjen. Ai u arrestua nga policia të enjten, dhe pranoi se kishte vrarë gruan teksa ishte tejet i zemëruar.

Anagnostopulos mbërriti në burg rreth orës 21:30, dhe u dërgua në atë që njihet si krahu “VIP” për strehimin e të burgosurve që kanë nevojë për mbrojtje. Burgu i mbipopulluar drejtohet nga bandat, duke shitur hapur heroinë. Burgu ka katër krahë të mëdhenj, secili mban 431 të burgosur, të punësuar nga një oficer i vetëm i burgut, i cili nuk kishte asnjë kontroll mbi ta.

Spitali i burgut i projektuar për të mbajtur 60 pacientë, kishte 200 pacientë në të njëjtën kohë, duke çuar në sëmundje vdekjeprurëse të tilla si tuberkulozi që përhapet midis pacientëve.

Të burgosurit e sëmurë, shumë me HIV, u detyruan të flinin në dyshekë në dysheme dhe nuk ka dhoma të vetme, madje edhe për më të moshuarit ose për të sëmurët.

Gjatë viteve ka pasur disa trazira dhe protesta në lidhje me kushtet për të burgosurit, madje u vunë zjarrin burgut.

Burimi i lajmit: thesun. Përshtati Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...