E shtunë, 21 Nëntor, 2020
9 C
Tirana

Mbi 4 milionë raste infektimi nga koronavirusi, njihuni me 10 vendet më të prekura në botë

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Pandemia e koronavirusit vijon të përhapet edhe më shumë në të gjithë botën, teksa deri më tani janë shënuar mbi 4 milionë raste infektimi.

Sipas Worldometer, virusi vdekjeprurës ka prekur 4,014,503 njerëz ndërsa i ka marrë jetën 276,253 personave.

Vendi më i prekur në botë vijon të jetë SHBA, i cili regjistron 1,322,163 raste infektimi dhe 78,166 persona të vdekur.

Shtetet e tjera më të prekura janë Spanja, Italia, Mbretëria e Bashkuara, Rusia, Franca, Gjermani, Turqia, Brazili, Irani etj. Të gjitha shtetet e përmendura e kanë kaluar pragun e 100 mijë personave të infektuar.

Deri më tani janë shëruar nga koronavirusi 1.387.274 persona nga e gjithë bota, ndërsa 2.350.976 raste janë ende aktive.

Vetëm 2% e rasteve aktive, pra 48,699 persona ndodhen në gjendje të rëndë shëndetësore. Deri më tani raporti mes numrit të viktimave me atë të shëruarve është 17% me 83%, duke treguar se numri i të shëruarve është shumë më i lartë sesa i viktimave.

Lexo edhe :   Akuzat e Bashës/ Ministria e Shëndetësisë del në deklaratë urgjente

Kjo është lista e dhjetë vendeve më të prekura në botë, të renditura sipas numrit më të madh të rasteve të shënuara.

  1. SHBA – 1,322,163 raste infektimi dhe 78,166 viktima
  2. Spanja – 260,117 raste infektimi dhe 26,299 viktima
  3. Italia – 217,185 raste infektimi dhe 30,201 viktima
  4. Mbretëria e Bashkuar – 211,364 raste infektimi dhe 31,241 viktima
  5. Rusia – 187,859 raste infektimi dhe 1,723 viktima
  6. Franca – 176,079 raste infektimi dhe 26,230 viktima
  7. Gjermania – 170,588 raste infektimi dhe 7,510 viktima
  8. Brazili – 146,894 raste infektimi dhe 10,017 viktima
  9. Turqia – 135,569 raste infektimi dhe 3,689 viktima
  10. Irani – 104,691 raste infektimi dhe 6,541 viktima.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Po fshehim vdekjet? Kapërcim i çdo kufiri, politikë me lajme të rreme

Pas akuzave të kryedemokratit Basha, sa i takon fshehjes së numrit të viktimave si pasojë e COVID-19, kryeministri Rama tha se ndjehet i keqardhur...

Basha nuk i ndahet Ramës: Tu deshën dy ditë për të manipuluar faktet

Në kohën kur edhe pak minuta na ndajnë nga deklarata publike e Ramës, sa i takon numrit të pacientëve të vdekur dhe fshehjes së...

E frikshme/Policia futet me armë në fushën e lojës, lojtarët të frikësuar

Një situatë ka dalë jashtë kontrollit në fushën e blertë. Deri këtu nuk ka asgjë për tu surprizuar, por kur ndërhyn policia me armë...

Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Koronaviruset (CoV) janё një familje e madhe virusesh, që shkaktojnë sëmundje nga më të lehtat deri tek ato tepër të rënda. Në 31 dhjetor...

Dokumenti/ Publikohet fletëarresti i Gjykatës Speciale për Thaçin

Gjykatësi i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara Nicolas Guillou, pas konfirmimit të aktakuzës për ish-presidentin Hashim Thaçi, ka lëshuar edhe fletarrestimin për të. Në...