E diel, 5 Korrik, 2020
20 C
Tirana

Mbeturinat/ Durrësi shpall emergjencën mjedisore

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Del nga rruga mjeti në Tiranë/ Ndërron jetë pasagjeri, shoferi në spital

Në rrugën e Zallbastarit, në vendin e quajtur “Rrapi”, një mjet ka dalë nga rruga dhe për pasojë ka ndërruar jetë pasagjeri në mjet,...

Ngjarja horror në Kombinat/ Prokuroria nis hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku nënë e bijë u vetëflijuan, mësohet se Prokuroia ka nisur hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare në...

U vetëflijuan për t’u ringjallur/ Nënë e bijë përcillen për në banesën e fundit në Përmet

Nënë e bijë të cilat u vëtëflijuan, do të përcillen sot për në banesën e fundit, në varrezat e Përmetit. Zhaneta dhe Anisa Josifi,...

Situata me mbeturinat në Durrës ka bërë që Këshilli Bashkiak të shpallë ditën e sotme emergjencën mjedisore.

Koshat e mbeturinave në Durrës janë të tejmbushur dhe janë derdhur në rrugët e qytetit duke shkaktuar një katastrofë ekologjike si në aspektin e higjienës, por edhe në atë turistik pasi rrugët e qytetit që pritet të presë turistët tashmë duken si fushë grumbullimi plehrash.

Me shpalljen e gjendjes së emergjencës, Këshilli Bashkiak është dorëzuar duke pranuar se bashkia nuk ka më mundësi të përballojë situatën e plehrave.

“Miratimi i propozimit të shpalljes së emergjencës mjedisore në fushën e menaxhimit të integruar të mbetjeve në territorin e bashkisë Durrës për shkak të mbylljes së vend-depozitimit të Porto-Romanos”, shkruhet në vendimin e miratuar nga Këshilli Bashkiak.

Ky është hapi i parë që merret nga bashkia e qytetit për t’i hapur rrugë më pas marrëveshjes që mund të nënshkruhen me inceneratorët dhe të përcaktohet në mënyrë ligjore dhe institucionale se si do të trajtohen nga sot e tutje mbeturinat në qytetin e Durrësit.

Shkak i kësaj situate që po kthehet në problem për shëndetin e qytetarëve është bërë mbyllja e vend-depozitimit të mbeturinave në Porto Romano nga qeveria e cila ka vendosur që atje të ndërtojë një park ekologjik.

Lexo edhe :   Vidhte në banesat e dëmtuara nga tërmeti, bie në pranga 35-vjeçari nga Durrësi

Mbeturinat u vendosën të dërgoheshin në Sharrë por kostoja ishte e papërballueshme dhe Bashkia Durrës vendosi t’i dërgonte në Manëz.

Kjo shkaktoi protesta të banorëve duke bllokuar kamionët me mbeturina pasi tymi dhe era e keqe po u merrte frymën dhe djegia e tyre ndodhet pranë banesave ku jetojnë.

Dërgimi i mbeturinave në Manëz zgjati vetëm 3 ditë. Ata u dogjën duke shkaktuar tym dhe erë të rëndë, ndërsa u groposën nga eskavatori.

Në një kohë krize ekonomike, ku industria e turizmit është në prag falimentimi, Bashkia e Durrësit pret një fond shtesë nga Ministria e Financave për të menaxhuar mbeturinat të cilat kanë mbetur rrugëve të qytetit pas një vendimi që mesa duket nga pasojat që solli ka qenë i pa studiuar, shkruan “opinion.al”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Aksident pranë qendrës së Tiranës, makina përmbyset në mes të rrugës (Foto)

Një aksident rrugor është regjistruar në orët e para të mëngjesit në Tiranë, ku janë përfshirë dy makina. Raportohet se ngjarja ka ndodhur në rrugën...

Policia ndëshkon 8 shoferë në Tiranë

Gjatë orëve të mbrëmjes e deri në orën 00.30 të mëngjesit të sotëm, Policia Rrugore e Tiranës në aksin rrugor Sauk-Teg ka evidentuar dhe...

Parashikimi i motit për ditën e sotme

Sipas “MeteoAlb”, paraditja do të jetë me kthjellime dhe vranësira të cilat do të sjellin reshje të pakta në zonat Jugore. Por orët e mesditës...

Manastirliu: Kjo është mënyra më e mirë për të frenuar përhapjen e virusit

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook, njofton qytetarët se vendosja e maskës është mënyra më e mirë për...

Godet dhe fyen gjyqtarin, përfundon në komisariat futbollisti shqiptar

Një lojtar i skuadrës së Adës së Velipojës ka përfunduar në komisariat pas ndeshjes me Gramshin, në Kategorinë e Dytë. Raportohet se 29-vjeçari V.P ka...