E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
16 C
Tirana

Matura Shtetërore/ Rezana Vrapi tregon se kur dalin përgjigjet e provimit të parë

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Drejtoresha e Qendrës Arsimore, Rezana Vrapi është shprehur se përgjigjet e testit të parë të Maturës Shtetërore do të dalin më datë 18-19 mars.

Në një intervistë për ABC News, Vrapi tha se i gjithë procesi i provimit të djeshëm të gjuhës së huaj ka qenë i qetë dhe pa problematika.

Sa i përket pajisjes së nxënësve me diploma, Vrapi tha se ky proces do të përmbyllet përpara datës 15 korrik.

“Deri tani gjithçka tregon se ka pasur mbarëvajtje të mirë. Maturantët e kanë kuptuar rëndësinë e rregullores, për shëndetin apo administrimin. Kamerat janë vetëm në korridoret e shkollave. Ka pasur vetëm një administrator nëpër klasa.

Në disa klasa ka pasur më pak nxënës. QSHA po hap kutitë e testet, që ka nisur para një orë. Të gjitha testet skanohen në mënyrë elektronike dhe korrigjimi është dixhital. Saktësia e makinerisë është shumë e madhe. Ata mund të kërkojnë fotokopjen e fletëpërgjigjeve të tyre, por në një kohë kur nuk ka subjektivizëm në vlerësim për shkak se pyetjet kanë qenë më alternativa.

Unë mendoj se përgjigjet janë të verifikueshme shumë mirë. I vetmi moment mund të jetë nëse fletëpërgjigja mund të jetë dëmtuar pak. Në këtë rast ne nuk do ta skualifikojmë. Pyetjet me alternativa kanë një të metë sepse nuk kontrollojnë dot arsyetimin e maturantit apo të menduarit kritikë në një ese.

Në pyetjet me alternativa ata qarkojnë vetëm një përgjigje të cilën ja kemi dhënë ne. Ne kemi marrë masa edhe për një projekt për korrigjim elektronik edhe për pyetjet e hapura. Ky është një projekt që kemi për vitet në vijim. Përgjigjet për notën e provimit të gjuhës së huaj do të bëhet publik në datë 18 apo 19 me të mbyllur provimet e tjera. Në datë 30 qershor do të kenë në dorë diplomat, proces i cili do të mbyllet deri në datën 15 korrik.

Ankesat e tyre do të merret në rrugë elektronike. Ata do të kërkojnë një fotokopje të fletëpërgjigjes së korrigjuar përmes E-Albania pa qenë nevoja të shkojnë në shkollë”, tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Jetëgjati nuk bëhet dot jetëshkurtër, 100-vjeçarja mposht Covid-in

Një ngjarje e mrekullueshme ka ndodhur në San Pietro. Një 100- vjeçare ka fituar betejën me Covid-19. Lajmi është bërë i ditur nga vetë kryebashkiaku...

Lamtumirë Maradona/ Argjentina, tre ditë zi kombëtare për ”djalin e artë”

Qeveria argjentinase ka vendosur që të mbajë tre ditë zi kombëtare për të kujtuar Diego Armando Maradonën, i cili ndërroi jetë në moshën 60-vjeçare...

Vuçiç nuk do të hyjë në Kosovë derisa të kërkojë falje për gjenocidin

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, ka thënë se presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, nuk do t’i lejohet hyrja në...

Akërnia në Arbitrazh, kompania mund të kërkojë 110 mln euro nga shteti shqiptar

Në 10 nëntor 2018 qeveria shqiptare shpalli fituesin që do të ndërtonte parkun e parë fotovoltaik në vend, atë të Akërnisë dhe bëhej fjalë...

OBSH-ja në alarm për Italinë: E para në Europë për rastet e reja me Covid

Organizata Botërore e Shëndetit, (OBSH) ka bërë me dije se Italia mban rekordin europian të rasteve të reja pozitive me Covid, të regjistruara gjatë...