E martë, 29 Shtator, 2020
16 C
Tirana

“Të mbahet gjallë fryma e bashkëpunimit”, Soreca: Ja çfarë kërkohet nga ekipi negociatorëve

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

Pandemia/Rama jep lajmin e madh për lokalet

Bizneset vuajtën pasojat e koronavirusit. Shumë prej tyre kapitulluan, e shumë të tjera janë në fije të perit, duke mos gjeneruar shumë të ardhura....

Rriten tensionet/ Droni turk ngjyros me bojë të kuqe flamurin grek (VIDEO)

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se do vazhdojnë të mbrojnë me një vullnet të fortë dhe me një besim të palëkundur...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

SPAK pezullon kreun e OFL-së, Dritan Zagani jep paralajmërimin e fortë

Pas shkarkimit nga detyra të kreut të Operacionit Forca e Ligjit, Artan Shkëmbi, një reagim është përcjellë nga ana e ish-shefit të antidrogës së...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

“Ka ardhur koha që të japë llogari”, Erdogan reagon pas luftës mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka reaguar ashpër ndaj Armenisë, lidhur me luftën që ka nisur me Azerbajxhanin. Turqia është vënë në mbështetje të...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Marrëdhënie me dhunë me të rritura, kapet 35-vjeçari i shpallur në kërkim (VIDEO)

Një person i shpallur në kërkim është kapur nga ana e policisë, pasi akuzohej për “Marrëdhënie seksuale me dhunë me të rritura”. Nga forca...

Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca tha se integrimi i Shqipërisë në Bashkimin Evropian tashmë po bëhet realitet.

Gjatë fjalës së tij në mbledhjen e Këshillit të Integrimit Evropian, Soreca deklaroi se strukturat e BE-së do të punojnë gjithmonë për Shqipërinë. Ai theksoi se Shqipëria duhet që të ruajë frymën e bashkëpunimit mes palëve politike.

“Negociatat e suksesshme të anëtarësimit kanë qenë të bazuara tek konsensusi i thellë gjithëpërfshirës kombëtar. Karakteri dhe përmbushja e këtyre kushteve kërkon angazhimin e të gjithë shoqërisë, ndaj unë dëshiroj të përgëzoj sot në emër të BE për faktin që jeni mbledhur këtu sot për të diskutuar për hapat mëtejshëm të Shqipërisë. Këshilli Kombëtar është mjedis i natyrshëm për ta kryer këtë diskutim dhe do luaj një rol të rëndësishëm në ditët në vijim. Më lejoni t’ju përgëzoj që u bëtë së bashku për Reformën Zgjedhore.

Nga ana e BE jemi gati, Komisioni Evropian do të prezantojë kuadrin negociua dhe pasi të jetë miratuar do përfaqësojë rregullat e reja të lojës në BE. Shtetet anëtare i kanë kërkuar Shqipërisë të marrë hapat përfundimtare ndaj është thelbësorë që Shqipëria të ruaj frymën e bashkëpunimit. Puna do të duhet të vazhdojë në mënyrë paralele dhe do vazhdojmë ta mbështesim Shqipërinë në zbatimin e të gjithë elementë ve të planit ët veprimit. Kërkohet edhe një ekip negociues dhe me emërimin javën e shkuar, Shqipëria është gati për këto negociata të rëndësishme që kërkojnë punë të madhe dhe kapacitete të forta në të gjitha nivelet e administratës. Marrëdhënia ndërmjet BE dhe Shqipërisë ka ndryshuar në mënyrë thelbësore më 25 mars, nuk është thjeshtë aspiratë, por po ndodh në mënyrë konkrete, strukturat e BE do punojnë gjithnjë e më shumë me Shqipërinë. Do punojmë që legjislacioni i Shqipërisë të jetë në përputhje me atë të BE”, tha ai.

Lexo edhe :   Apeli i Yuri Kim për 5 qershorin, Rama: Për ambasadorët flas kur jam me ta
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Jo listat e hapura, koalicionet janë problemi

Nga Eduard Zaloshnja Shumë kanë folur e shkruar (ndër ta, edhe unë) për listat e hapura të kandidatëve për deputetë, qysh kur ato u futën...

U vra nga RENEA/Gruaja e 71-vjeçarit bën kthesën e papritur të ngjarjes: S’e kam denoncuar për dhunë, ja kush janë shkaktarët e vërtetë

Lidhur me ekzekutimin e71-vjeçarit nga RENEA në Elbasan, ngjarja ka marrë një tjetër rrjedhë pas dëshmisë së bashkëshortes së të ndjerit Lefter Zhidru. Floresha...

Manastirliu i përgjigjet Bashës: Testimet do të rriten! Bonusi deri në ditën e fundit të pandemisë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka reaguar pas deklaratave të liderit të opozitës, Lulzim Basha, lidhur me testimin masiv të popullsisë dhe rritjen e...

Pandemia/ Holanda rikthen kufizimet që do zgjasin deri në tre javë

Një valë e dytë e koronavirusit, ka bërë që autoritetet në Holandë të rikthejnë kufizimet.  Ritja e numrit të të infektuarve, ka bërë që...

“Le të bojkotojnë”/ Rama: Qeveria nuk ka detyrime ndaj futbollit profesionist

Kryeministri Edi Rama ka komentuar situatën kaotike të krijuar në sport, ku klubet e futbollit kanë bojkotuar kampionatin duke kërkuar plotësimin e 4 kushteve. Në...