E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

“Masakër mjedisore”, plehrat ‘pushtojnë’ lumenjtë në Durrës e Lezhë

Emisioni “Stop” këtë mbrëmje ka publikuar disa video të ndotjes në vende të ndryshme. Pamjet e para janë xhiruar në zonën e ish-Kënetës në Durrës.

Në këtë pjesë të qytetit të Durrësit ndotja është shumë e madhe. Si për të mos mjaftuar kjo qytetarët u kanë vënë dhe flakën, ku ndotja shtohet më shumë.

E njëjta situatë është dhe në zonën e Romanatit në Durrës. Qytetarët kanë zgjedhur që plehrat t’i hedhin në lumë, të cilat më pas për shkak të shirave përfundojnë në det.

Nuk bëhet fjalë që këta lumenj të kenë florën dhe faunën e tyre. Ndonjë peshk apo ndonjë zog që të pijë ujë“, tha drejtuesi i emisionit, Saimir Kodra. Më tej Kodra ndotjen e lumit e quajti një masakër mjedisore.

Por kjo masakër mjedisore është dhe në Shëngjin, në vendin e quajtur “Ura e Trenit”. Me humor drejtuesi i emisionit Gentian Zenelaj tha se uji është aq i ndotur sa peshku kërkon që rri në tokë.

Këto ishin disa nga videot e publikuara sot në mbrëmje në emisionin “Stop” që tregojnë ndotjen e madhe të lumenjve./tvklan.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Mbrojtja e kafshëve, aktivistët durrsakë betejë me pasigurinë dhe indiferencën

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...