E mërkurë, 13 Tetor, 2021
15.5 C
Tirana

Lista/Konfiskohet pasuria marramendëse e Moisi Habilajt dhe familjarëve të tij

Gjykata e Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit ka konfiskuar pasurinë e vëllezërve Habilaj, të akuzuar për grup kriminal dhe trafik droge nga Shqipëria në Itali. Gjykata e Posaçme vendosi konfiskimin e pasurisë së Moisi Habilajt dhe familjarëve të tij.

Gjykata e Posaçme ka konfiskuar 22 pasuritë e Moisi Habilajt, i dënuar për trafik droge. SPAK kërkoi konfiskimin e 22 pasurive të familjes Habilaj, në kuadër të ligjit antimafia, pasi janë vënë nga paratë e ardhura nga trafiku i drogës i kryer në Itali dhe Shqipëri. GJKKO ka konfiskuar apartamente, ndërtesa, garazhe, truall, njësi shërbimi, makina dhe pasuri të tjera. Habilaj është përfolur për lidhje farefisnore me ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.

Moisi Habilaj është në arrati, ndërsa është i dënuar edhe në Itali me 15 vite e 5 muaj burg lënë në fuqi edhe nga Apeli atje, por ky vendim nuk u ekzekutua pasi ai u arratis nga banesa ku qëndronte me masë sigurie.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...