E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Letër studentëve të vitit të parë!

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Elsa Skënderi Rakipllari

E dashur studente!

I dashur student!

Sot ti po nis studimet universitare, një udhëtim i pashoq në rrugën e edukimit tënd që do të përcaktojë atë që ti do të bëhesh pas 3 ose 5 vitesh. Universiteti është shumë më tepër se godina hijerëndë ku je regjistruar, është aspirata e shumë brezave shqiptarësh, të cilët kanë investuar gjithë ç’kanë pasur në shtëpitë e tyre për arsimimin e fëmijëve. Universiteti yt është ndër ëndrrat më të hershme të familjes tënde për ty! Është edhe ëndrra jote se prej aty ti mund të projektosh veten në të ardhmen. Kur të shkelësh në fakultetin tënd, qëndro një çast e mendoje se kush do të bëhesh në përfundim të studimeve. Një gjë është e sigurtë, kur të kesh përfunduar do të jesh shumë më i formuar se sot, ditën e parë, do të jesh më i pjekur, më i aftë, më syçelët.

Ti sot duhesh përgëzuar shumë, jo thjesht për hapin që po ndërmerr për jetën tënde, por edhe që je ende këtu, në Shqipërinë tonë ku për fat të keq studentët pakësohen vit pas viti. Nuk është e lehtë të vendosësh që të qëndrosh, kur e ke mundësinë për të ikur. Universitetet tona mund të mos ofrojnë kushtet më të mira të mundshme, por kanë histori të shkëlqyer e kanë formësuar breza të tërë intelektualësh të këtij vendi. Në auditoret e universiteteve tona ka studentë të talentuar e të përkushtuar, ka pedagogë pasionantë që e dashurojnë punën që bëjnë, ka profesorat me merita të padiskutueshme. Pavarësisht dritëhijeve, universiteti sot e gjithë ditën mbetet institucion i vlerave.

Sot si ditë e parë, mund të shohësh pak rrëmujë, nga të tjerë që vijnë rrotull po si ti, me buzëqeshje të hutuara, në kërkim të auditorit, në kërkim të orarit, në kërkim të miqve. Gjeji këto e mos ik pa mësuar edhe ku ndodhet biblioteka e fakultetit. Tani që nuk je më nxënës, askush nuk do të të ndjekë nga pas që të mos i lësh orët e mësimit, e gjithë përgjegjësia tani bie mbi ty. Le ta pranojmë që ndonjëherë ndodh që kafja të jetë vend i këndshëm, sidomos në orët bosh. Por mësohu që orët bosh t’i shfrytëzosh për të shkuar në bibliotekë e për ta forcuar marrëdhënien tënde me literaturën.

Universiteti të jep çelësa për t’iu qasur dijes, por nuk të servir dije si një llokmë që duhet gëlltitur. Dijen e njohuritë duhet t’i kultivosh ti vetë përmes leximeve të thelluara, përmes studimit. Ji kritik duke argumentuar kurdoherë qëndrimin tënd e mos ki drojë ta thuash me zë çfarë mendon.

Të studiuarit ndonjëherë ndodh të të kthehet në një lloj sakrifice, veçanërisht nëse je fort i zellshëm, pak orë gjumi, pak zbavitje, shumë studim. Beso fort në atë thënien, “Mundi nuk të shkon asnjëherë kot”. Lëndët për të cilat do të japësh provime në fund të semestrit, nuk bën që të lihen për t’u mësuar vetëm gjatë sezonit. Ndaj biblioteka duhet të jetë vendi që do të vizitosh më shpesh gjatë studimeve të tua. Universiteti është vendi i idealeve të larta e i idealistëve, mendo se ty vetë e Shqipërinë tonë “Dritë e diturisë përpara do t’na shpjerë”.

I dashur student, e dashur studente!

Pavarësisht degës ku po studion, sot që je student/e e nesër kur të bëhesh profesionist i mirë, duhet të zotërosh në mënyrë të shkëlqyer gjuhën shqipe. Edukoje veten dhe ji i ndërgjegjshëm për domethënien që gjuha shqipe ka në të gjitha ato detyra kursi e punë me shkrim që do të kryesh. Asnjëra nuk do të jetë e përkryer nëse do të jetë shkruar me gabime drejtshkrimore e pa zbatuar normën gramatikore. Ky është detyrimi yt, universitari ynë më i ri!

Në kohën e lirë, gjeje e lexoje një libër të mirë, lexo publicistikë a letërsi të mirë. Edukoje veten edhe me të bukurën, me artin, filozofinë. Hape mendjen për këndvështrime të tjera në përpjekje për të ditur më shumë se dje. Mëso një gjuhë të huaj, njihu me teknologjinë e përdore atë në të mirë të studimeve që po kryen.

Siç ngjet rëndom, do të dëgjosh shumë që do të të thonë se në fund të studimeve do të marrësh “një copë karton”, duke iu referuar diplomës tënde universitare. Diploma jote do të jetë me të vërtetë një copë kartoni, nëse ajo është qëllimi në vetvete dhe jo të nxënët, jo edukimi yt intelektual. Puno për këto të fundit, sepse përpjekjet, studimi, leximet, do t’ia japin vlerën e mirëfilltë e të padiskutueshme diplomës tënde!

Kjo është koha jote për të shkëlqyer duke investuar te vetja, duke treguar se tanimë je i pjekur, se merr përsipër përgjegjësi jo vetëm personale, por edhe sociale! Të gjithë ne presim që ti të bësh ndryshimin! Suksese në universitet!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...