E hënë, 13 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Mos e besoni po deshët/ Nëna sjell në jetë vajzën që peshon gati 6 kg (foto)

Më të lexuarat

Një 27-vjeçare nga Australia ka sjellë në jetë një vajzë e cila peshon 5.9 kg. Prindërit e foshnjes, Emma dhe Daniel Millar nga Mount Warrigal, e kishin kuptuar që vajza e tyre mund të ishte disi me përmasa të mëdha, por jo të ishte kaq mbipeshë.

Vajza e quajtur Remi erdhi në jetë falë një ndërhyrje cezariane, në spitalin Wollongong. Ndërsa një foshnjë mesatare australiane peshon vetëm 3.3 kg, znj. Millar lindi vajzën me peshë rreth 6 kg.

Në këtë familje, duket se fëmijët lindin me peshë të konsiderueshme. Vajza e tyre dy vjeçare Willow kur lindi peshonte 5.5 kg. Djali i tyre katër vjeçar, Ace, gjithashtu lindi pak më i madh se mesatarja, 3.8 kg.

Vetëm 40 për qind e të porsalindurve australianë peshojnë më shumë se 3.5 kg. Remi është pjesë e vetëm 1.2 për qind që peshon më shumë se 4.5 kg.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A do të mbyllemi sërish? Manastirliu zbardh vendimin pas shifrave rekord të të infektuarve

Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 117 raste pozitive. Po kështu, situata në Spitalin Infektiv vijon të paraqitet e rënduar. Në 24 orët...

Sinjale pozitive nga Vuçiç, njofton ambasadorin rus për dialogun me Kosovën

Një ditë pas rifillimit të dialogut midis Vuçiçit dhe kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, me ndërmjetësimin e zyrtarëve të BE, disa sinjale janë dhënë...

Zbardhet skandali/ ‘Drejtoresha e kopshtit pranon fëmijët e të infektuarve me urdhër nga lartë’

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, akuzon punonjësit e kopshtt Nr. 18 në Tiranë, se kanë pranuar fëmijën e një të infektuari që punon...

“Gjendja jashtë kontrollit”, qytetari denoncon tek Berisha ç’po bëhet me të infektuarit

I ashtëquajturi qytetari digjital, denoncon tek ish-kryeministri Berisha rastin e shumë personave të cilët janë në gjendje të rëndë, por atyre nuk u bëhet...

Johnson u bën thirrje qytetarëve t’i kalojnë pushimet brenda vendit

Kryeministri britanik, Boris Johnson, i ka bërë thirrje qytetarëve që t’i kalojnë pushimet brenda vendit këtë verë. “Ky vend është i bekuar në mënyrë unike...