E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Lefter Koka flet për herë të parë pas arrestimit/Avokati: Do ankimojmë vendimin

Pas vendimit për ta lënë në burg ish-ministrin e Mjedisit Lefter Koka, avokati tij Fatmir Braka tha se ai si ministër nuk ka asnjë përgjegjësi për inceneratorin e Elbasanit, ndërsa shtoi se do të ankimojë vendimin e GJKKO në Gjykatën e Apelit.

“E vërteta është që ai akuzohet për ‘shpërdorim detyre’, kur gjithë procedura, gjithë korrespondenca, që ai paraqiti sot është që aty nuk ka asnjë përgjegjësi. Nuk u tha sot nga prokuroria që ka marrë 3.7 milionë euro, përkundrazi dhe për korrupsionin që flitet si akuzë, duhet provuar që është bërë ky korrupsion.

Edhe sot, edhe Lefter Koka, edhe neve, u morëm me veprën penale të ‘shpërdorimit të detyrës’ si ministër. Nuk ka përgjegjësi penale Lefter Koka për inceneratorin e Elbasanit si ministër.

Nuk është normale që ai të jetë person nën hetim, nuk është pyetur asnjëherë. Fillimi i këtij procesi ka qenë politik, që nga momenti i kallëzimit, në vazhdimësi dhe sot mora vesh që është bërë dhe një shtojcë nga LSI.

Pra, është momenti politik që ka ndikuar në fillimin e kësaj çështjeje. Nuk është normale që një person, ish-ministër, ish-deputet, kryetar bashkie, të merret befas nën hetim e të arrestohet, kur nuk është pyetur asnjëherë. Nuk është absolutisht normale që ish-ministri të merret i arrestuar, aq më tepër që nuk i shmanget procesi, nuk manipulon provat, u gjet në shtëpinë e tij.

Kallëzimi është politik. Do bëjmë ankimin tonë në Gjykatën e Apelit”, tha avokati Braka.

Mësohet se Lefter Koka është shprehur para gjykatës sot se “kam zbatuar ligjin” dhe ka mbajtur qëndrim mohues për akuzat e ngritura ndaj tij.

Akuzat e ngritura nga SPAK për personat nën hetim janë: “Shpërdorimi i detyrës”, “Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë”, “Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale apo i veprimtarisë kriminale”.

Prokuroria e Posaçme thotë se ka provuar që procedura e dhënies se koncesionit dhe lidhja e kontratës për inceneratorin e Elbasanit ka qenë në shkelje të ligjit, si dhe në kundërshtim me sugjerimet e Ministrisë së Financave dhe Agjencisë së Prokurimit Publik.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...