E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Gjykata lë në burg ish-ministrin Lefter Koka

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka lënë në burg ish ministrin e Mjedisit, Lefter Koka. Ish-ministri Koka ka mbajtur qëndrim mohues ndaj të tre akuzave të ngritura ndaj tij nga SPAK, duke u shprehur se “kam zbatuar ligjin”.

Lefter Koka akuzohet për “korrupsion”, “pastrim parash” dhe “shpërdorim detyre”. Ish-ministri i Mjedisit u arrestua dy ditë më parë, pas hetimeve të SPAK në lidhje me inceneratorin e mbetjeve të Elbasanit.

Të akuzuar për këtë dosje dhe të shpallur në kërkim janë edhe dy biznesmenët Stela Gugallja dhe Klodian Zoto, ndaj të cilëve ka masë sigurie “arrest në burg” në mungesë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...