E shtunë, 28 Mars, 2020
11 C
Tirana

Kush janë vendet më të korruptuara në mbarë botën

Lexo edhe ...

Juventus mer vendimin për pagat e lojtarëve

Lojtarët dhe trajneri i ekipit të parë heqin dorë nga një pjesë e pagës. Kursimi... 90 milion euro. Juventus është skuadra e parë italiane që...

Vetëvendosje kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme pas koronavirusit

Lëvizja Vetëvendosje tha të shtunën se deklaratat e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për këshillime me partitë politike për formimin e qeverisë së re,...

Rama: Ata që shajnë e mallkojnë do t’i mohojnë ato që thonë sot

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë në Facebook një video përmes së cilës tregon se aksioni humanitar për të ndihmuar njerëzit në nevojë në këto...

30 mjekë dhe infermierë drejt Italisë/ Meta: Mirënjohje dhe krenari

30 mjekë dhe infermierë shqiptarë janë nisur ditën e sotme në drejtim të Italisë, e cila prej javësh është gjunjëzuar nga koronavirusi. Qeveria shqiptare ka...

Korrupsioni vazhdon të jetë “gangrena” e çdo Shoqërie. Pavarësisht masave, ligjeve të rrepta, apo politikave, korrupsioni është bari i keq që nuk zhduket në asnjë moment.

Më poshtë janë disa prej vendeve më të korruptuara të botës

 

Siria

Nuk ka vend në Tokë që ndodhet në një gjendje më të keqe se Siria. Siria ka qenë në një gjendje civile që nga Pranvera Arabe dhe ende nuk ka përfunduar. Lufta në vend ka bërë që Evropa të përjetojë migrimin më masiv që nga pas Lufta e Dytë Botërore. Është e panevojshme të thuhet se sa i korruptuar është vendi. Presidenti Bashar al-Assad, kërkon që të mbajë pushtetin dhe ende nuk dihet se cila është mënyra e tij për të kthyer vendin në rrugën e duhur.

 

Jemen

Jemeni, sikurse edhe shumë vende tjera të Lindjes së Mesme, është e ngatërruar në një konflikt. Duke e pasur parasysh vendndodhjen e saj, ajo është në një luftë më të madhe se vendet tjera të Lindjes së Mesme. Jemeni është duke kaluar në një periudhë të vështirë, pasi njerëzit ndodhen në prag urie.

 

Haiti

Problemet në Haiti u bën mjaft të qarta që pas tërmetit shkatërrues të vitit 2010. Tërmeti vrau më shumë se 300 mijë njerëz dhe paaftësia e qeverisë për të trajtuar pasojat u bë e qartë. Pjesa më e madhe e korrupsionit në vend rrjedh nga bashkëpunimi mes të pasurve dhe politikanëve.

 

Venezuela

Venezuela është një rrëmujë. Hugo Chavez, i zgjedhur në vitin 1998, shkaktoi një sërë çështjesh dhe shtetëzimi i rezervave të pasura të naftës në vend krijoi rrëmujë edhe më të madhe. Paratë që duhet të shkonin te njerëzit e thjeshtë, shkruan të xhepin e qeveritarëve. Që atëherë, gjërat janë përkeqësuar edhe më shumë. Me zgjedhjen e Nicola Maduros president, monedha e ka humbur vlerën e tij dhe ekonomia e saj është në një gjendje serioze.

 

Irak

Gjendja aktuale në Irak është një lëmsh i madh. Pas pushtimit të dytë amerikan në 15 vjet, tërheqja e forcave amerikane ka lënë Irakun në një vakum virtual të fuqisë. Lufta është e përqendruar në mesin e kurdve, shiitëve dhe sunitëve. Pasuria e madhe e Irakut dhe burimet natyrore e kanë bërë atë një objektiv për të gjitha llojet e industrisë dhe përfituesve të luftës.

 

Libia

Pak vende në botë kanë përjetuar trazira më të mëdha se Libia. Qeveria e vendin e pa rrëzimin e saj gjatë një kryengritje masive dhe protestave. Kjo dërgoi edhe në rrëzimin e presidentin Muamar Gadaf. Libia vazhdon të mbetet në gjendje të vështirë. Asnjë qeveri formale nuk ka zënë rrënjë dhe lufta mes rebelëve dhe besnikëve të administratës së vjetër ende po zhvillohet

 

Koreja Veriore

Koreja Veriore vazhdon të funksionojë me një qeveri diktatoriale. Punimet e brendshme të qeverisë dhe ekonomike në vend janë mjaft misterioze. Edhe pse merr ndihma nga Kina, Koreja Veriore ka pasur probleme me prodhimin e karburantit dhe sigurimin e ushqimit për qytetarët e saj.

 

Somalia

Somalia mund të jetë vendi më i paqëndrueshëm në planet. Për SHBA-të, Somalia ka emër të “lig” për shkak të piraterisë dhe incidentit me Blackhoëk Doën. Somalia mbahet nga një qeveri qendrore, por që në realitet ajo udhëhiqet nga një numër klanesh dhe kryekomandantësh. Sipas Bankës Botërore, vetëm 29% e popullsisë së vendit është regjistruar në shkollë dhe jetëgjatësia është vetëm 55 vjet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Juventus mer vendimin për pagat e lojtarëve

Lojtarët dhe trajneri i ekipit të parë heqin dorë nga një pjesë e pagës. Kursimi... 90 milion euro. Juventus është skuadra e parë italiane që...

Vetëvendosje kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme pas koronavirusit

Lëvizja Vetëvendosje tha të shtunën se deklaratat e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për këshillime me partitë politike për formimin e qeverisë së re,...

Rama: Ata që shajnë e mallkojnë do t’i mohojnë ato që thonë sot

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë në Facebook një video përmes së cilës tregon se aksioni humanitar për të ndihmuar njerëzit në nevojë në këto...

30 mjekë dhe infermierë drejt Italisë/ Meta: Mirënjohje dhe krenari

30 mjekë dhe infermierë shqiptarë janë nisur ditën e sotme në drejtim të Italisë, e cila prej javësh është gjunjëzuar nga koronavirusi. Qeveria shqiptare ka...

Kosovë/ Shkon në 90 numri i të prekurve nga koronavirusi

Autoritetet në Kosovë kanë pohuar se janë konfirmuar 2 raste të reja me koronavirus, duke e çuar numrin total të të infektuarve në 90. Instituti...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT