E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Kush janë vendet më të korruptuara në mbarë botën

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Korrupsioni vazhdon të jetë “gangrena” e çdo Shoqërie. Pavarësisht masave, ligjeve të rrepta, apo politikave, korrupsioni është bari i keq që nuk zhduket në asnjë moment.

Më poshtë janë disa prej vendeve më të korruptuara të botës

 

Siria

Nuk ka vend në Tokë që ndodhet në një gjendje më të keqe se Siria. Siria ka qenë në një gjendje civile që nga Pranvera Arabe dhe ende nuk ka përfunduar. Lufta në vend ka bërë që Evropa të përjetojë migrimin më masiv që nga pas Lufta e Dytë Botërore. Është e panevojshme të thuhet se sa i korruptuar është vendi. Presidenti Bashar al-Assad, kërkon që të mbajë pushtetin dhe ende nuk dihet se cila është mënyra e tij për të kthyer vendin në rrugën e duhur.

 

Jemen

Jemeni, sikurse edhe shumë vende tjera të Lindjes së Mesme, është e ngatërruar në një konflikt. Duke e pasur parasysh vendndodhjen e saj, ajo është në një luftë më të madhe se vendet tjera të Lindjes së Mesme. Jemeni është duke kaluar në një periudhë të vështirë, pasi njerëzit ndodhen në prag urie.

 

Haiti

Problemet në Haiti u bën mjaft të qarta që pas tërmetit shkatërrues të vitit 2010. Tërmeti vrau më shumë se 300 mijë njerëz dhe paaftësia e qeverisë për të trajtuar pasojat u bë e qartë. Pjesa më e madhe e korrupsionit në vend rrjedh nga bashkëpunimi mes të pasurve dhe politikanëve.

 

Venezuela

Venezuela është një rrëmujë. Hugo Chavez, i zgjedhur në vitin 1998, shkaktoi një sërë çështjesh dhe shtetëzimi i rezervave të pasura të naftës në vend krijoi rrëmujë edhe më të madhe. Paratë që duhet të shkonin te njerëzit e thjeshtë, shkruan të xhepin e qeveritarëve. Që atëherë, gjërat janë përkeqësuar edhe më shumë. Me zgjedhjen e Nicola Maduros president, monedha e ka humbur vlerën e tij dhe ekonomia e saj është në një gjendje serioze.

 

Irak

Gjendja aktuale në Irak është një lëmsh i madh. Pas pushtimit të dytë amerikan në 15 vjet, tërheqja e forcave amerikane ka lënë Irakun në një vakum virtual të fuqisë. Lufta është e përqendruar në mesin e kurdve, shiitëve dhe sunitëve. Pasuria e madhe e Irakut dhe burimet natyrore e kanë bërë atë një objektiv për të gjitha llojet e industrisë dhe përfituesve të luftës.

 

Libia

Pak vende në botë kanë përjetuar trazira më të mëdha se Libia. Qeveria e vendin e pa rrëzimin e saj gjatë një kryengritje masive dhe protestave. Kjo dërgoi edhe në rrëzimin e presidentin Muamar Gadaf. Libia vazhdon të mbetet në gjendje të vështirë. Asnjë qeveri formale nuk ka zënë rrënjë dhe lufta mes rebelëve dhe besnikëve të administratës së vjetër ende po zhvillohet

 

Koreja Veriore

Koreja Veriore vazhdon të funksionojë me një qeveri diktatoriale. Punimet e brendshme të qeverisë dhe ekonomike në vend janë mjaft misterioze. Edhe pse merr ndihma nga Kina, Koreja Veriore ka pasur probleme me prodhimin e karburantit dhe sigurimin e ushqimit për qytetarët e saj.

 

Somalia

Somalia mund të jetë vendi më i paqëndrueshëm në planet. Për SHBA-të, Somalia ka emër të “lig” për shkak të piraterisë dhe incidentit me Blackhoëk Doën. Somalia mbahet nga një qeveri qendrore, por që në realitet ajo udhëhiqet nga një numër klanesh dhe kryekomandantësh. Sipas Bankës Botërore, vetëm 29% e popullsisë së vendit është regjistruar në shkollë dhe jetëgjatësia është vetëm 55 vjet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...