E diel, 27 Shtator, 2020
13 C
Tirana

Kush janë 10 kryeqytetet më të shtrenjta në Evropë

Më të lexuarat

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Iku nga Durrësi se mori vesh se do shkonte Basha”, Rama i përgjigjet Berishës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së Sali Berishës, se kreu i qeverisë hoqi dorë nga kandidimi në Durrës pasi mori vesh se...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

Vajza e Sabianit pozon topless, e fotografon i ati

Vajza e këngëtarit të njohur Sabiani, Keisi Medini, ka publikuar së fundmi disa foto e shtrirë në krevat dhe duke pozuar topless. E menjëherë pas...

VIDEO/ Përmbytje me verë të kuqe, momenti kur shpërthen depozita prej 50.000 litrash

Një depozitë prej 50 mijë litrash me verë të kuqe ka shpërthyer sot në një karantinë në Spanjë, duke e kthyer vendin përreth në...

E bujshme, zbulohet lidhja e Fjolla Morinës me biznesmenin që e shoqëronte

Këngëtarja Fjolla Morina u arrestua pak ditë më parë në Morinë bashkë me dy personat që e shoqëronin, biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi Fitim...

U gjet pranë nënës së vdekur, ja si është gjendja e 10-vjeçares në Pogradec

Detaje të reja janë zbardhur nga ngjarja e rëndë në Pogradec. Fëmija i gjetur pranë nënës është vajzë rreth 10 vjeç. Ajo ndodhet në gjendje...

Në Evropë ndodhen disa prej qyteteve më të famshëm dhe më të bukur në botë. Çdo vit aty shkojnë miliona turistë nga e gjithë bota, për të parë monumentet më të famshme historike. Prandaj nuk është e habitshme, që disa nga destinacionet më të njohura turistike në kontinent sikurse është Parisi, janë edhe më të shtrenjtat. Raport i “Statista.com”, rendit qytetet më të shtrenjta në Evropë, bazuar në koston e marrjes me qira të një apartamenti të ri.

  1. Parisi

Kryeqyteti francez është më i shtrenjti në Evropë. Qyteti është një destinacion popullor për shumë turistë të thjeshtë, por edhe vip-a, për shkak të monumenteve të tij të shumta arkitekturore dhe vendeve historike. Përveçse që ka qiranë më të lartë në Evropë, mesatarja 2.535 euro në muaj, ai ka një kosto të lartë edhe për ushqimet, argëtimin dhe shërbimet.

  1. Londra

Qiraja mesatare mujore për një apartament në Londër në vitin 2018 ishte 2.263 euro. Qyteti është një destinacion shumë i preferuar, për shkak të ndërtesave historike, modës, artit, opsioneve të ndryshme të argëtimit dhe kujdesit shumë të mirë shëndetësor në spitale. Rënia e vlerës së paundit britanik pas votimit pro Brexit, e ka ulur disi koston e një apartamenti që merret me qira nga të huajt.

  1. Luksemburgu

Këtu ndodhet selia e Gjykatës Evropiane të Drejtësisë. Njerëz nga vende dhe kultura të ndryshme, që shkojnë atje në kërkim të peisazheve të gjelbra. Kostoja mesatare mujore e marrjes me qira të një apartamenti është 2.203 euro. Kostoja e jetesës është më e lartë, krahasuar me shumë nga fqinjët. Nuk është e pazakontë që vendasit të shkojnë përtej kufijve, në Belgjikë, Gjermani dhe Francë, për të blerë pajisje elektrike dhe mallra luksoze.

  1. Dublini

Qiraja mesatare mujore e një apartamenti në kryeqytetin e Irlandës është rreth 2.059 euro. Ai është bërë një nga kryeqytetet më të shtrenjta të kontinentit, për shkak se aty kanë zhvendosur selitë e tyre shumë nga kompanitë e mëdha të teknologjisë së informacionit. Qyteti është i famshëm për shkrimtarët e tij dhe banorët miqësorë. Ndërkohë, kostoja e ushqimit dhe pijeve është gjithashtu e lartë, gjë që e bën shumë sfiduese jetën për studentët e huaj.

  1. Helsinki

Qiraja mesatare mujore e një apartamenti është 1.821 euro. Argëtimi dhe produktet ushqimore në kryeqytetin finlandez, janë gjithashtu shumë të shtrenjta. Në qytet ka shumë supermarkete, ku dikush mund të zgjedhë të bëjë pazar.

  1. Oslo

Kostoja e marrjes me qira të një apartamenti është 1.812 euro. Kryeqyteti norvegjez tërheq shumë profesionistë që kërkojnë punë, por dhe investitorë, të cilët synojnë të rrisin pasurinë e tyre. Qyteti është i njohur për tregtinë dhe industritë detare. Disa nga kompanitë më të mëdha të transportit detar, kanë selitë e tyre në këtë qytet. Oslo renditet ndërkohë nga të parët për cilësinë më të mirë të jetesës në mesin e qyteteve evropiane. Por sigurisht që këto i përfiton me një kosto relativisht të madhe.

  1. Kopenhagë

Qiraja mesatare për një apartament shkon për 1.658 euro. Kryeqyteti i Danimarkës, evuloi nga një fshat viking i shekullit X-të. Ai ka një histori të pasur. Pasi u përball me epideminë e Murtajës dhe zjarret në shekullin XVIII-të, qyteti iu nënshtrua rizhvillimit, që përfshiu themelimin e Teatrit Mbretëror, Akademisë Mbretërore të Arteve të Bukura dhe ndërtimin e Frederiksstaden, një kompleks pallatesh madhështore. Qyteti ka aktualisht një nga rritjet më të shpejta në Evropë. Dyndja e madhe e njerëzve dhe rritja ekonomike, ka çuar në një rritje të kostos së jetës.

  1. Amsterdami

Kryeqyteti i Holandës, ka një indeks të lartë çmimesh prej 182, çka do të thotë se banorët duhet të shpenzojnë 82 për qind më shumë, në krahasim me ata që jetojnë në qytetin që merret si referencë në botë. Në vitin 2018, kostoja e marrjes me qira të një apartamenti në këtë qytet ishte mesatarisht 1.531 euro. Edhe kostoja e ushqimit dhe veshjeve, është mjaft e lartë në krahasim me qytete të tjera evropiane.

  1. Stokholmi

Kryeqyteti i Suedisë, ka një PBB shumë të lartë. Ai tërheq shumë profesionistë, diplomatë dhe investitorë. Për këtë arsye, ka një nga kostot më të larta të jetesës në kontinent. Banorët zakonisht shpenzojnë 29 për qind më shumë për veshje dhe 1 për qind më shumë për transport, sesa banorët e Nju Jorkut. Një vakt në një restorant për 2 persona kushton rreth 262 euro,  ndërsa marrja me qira e një apartamenti kushton rreth 1.480 euro.

  1. Moska

Kostoja e marrjes me qira të një apartamenti në kryeqytetin rus ishte në vitin 2018 rreth 1.380 euro, shumë më e lartë se në qytetet e tjera ruse, përfshirë Shën Petersburgun. Në varësi të xhepit tuaj, ju mund të zgjidhni midis apartamenteve luksoze që janë shumë më të shtrenjta, apo edhe banesave më modeste që janë më të përballueshme financiarisht. Ndërkohë diferencat më të mëdha në çmime, vërehen tek ushqimi dhe pijet. Ka restorante ku ushqimi është i mbivlerësuar, dhe të tjerë ku dikush mund të hajë një vakt të mirë me një çmim relativisht të ulët./TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Në rrezik nga pandemia”/ Ministri spanjoll paralajmëron masa më të ashpra

Qeveria spanjolle ka paralajmëruar shtim masash në Madrid, duke e cilësuar si tepër të rrezikshme situatën nga pandemia. Të premten, autoritetet në Madrid vendosën të...

Aksident në Berat/ Mjeti me të cilin udhëtonin dy vajza i pret rrugën Volkwagen-it

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në dalje të qytetit të Beratit, teksa një automjet tip Benz është përplasur me një makinë tip...

Kryeministri i emëruar i Libanit largohet nga posti

Moustapha Adib nuk ishte në gjendje të formojë një qeveri të re për të zëvendësuar qeverinë që dha dorëheqjen pas shpërthimit vdekjeprurës masiv në...

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...