E hënë, 26 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Kush është menaxheri shqiptar që po negocion largimin e Sarrit nga Napoli

Napoli është duke kaluar një moment fantastik, pasi mposhti Juventusin në sfidën direkte dhe mundësia për tu shpallur kampion në Serie A është e mundshme. Kur të gjithë e kanë mendjen tek kampionati, brenda Napolit po zien një çështje që mban emrin “Maurizio Sarri”. Trajneri toskan flitet që do të largohet në fundin e sezonit nga të kaltrit edhe në rast se triumfojnë. Edhe ai vetë në konferencën për shtyp nuk u dha fund këtyre spekulimeve por e la si mundësi të hapur.

“Unë gjithmonë  kam thënë se e ardhmja ime këtu nuk varet nga rezultatet. Ajo do të varet nga analiza që do të bëj për veten time, për motivet e mia. Nëse mund të vazhdoj të jap 101% në këtë mjedis, atëherë do të vazhdoj, përndryshe mund të heq dorë”, u shpreh Sarri.Aurelio De Laurentiis është duke menduar që të bëjë një sforco të madhe financiare për rrogën e Sarrit, pasi në kontratën e këtij të fundit ka një klauzolë prej 8 milionë eurosh dhe drejtuesit e Napolit kërkojnë që të anulohet. Në rast largimi ish-trajneri i Empolit padyshim që nuk do të zgjidhte Italinë, për të kanë shfaqur interes të madh skuadrat angleze, por futbollit asnjëherë nuk i dihet. Në Premier League në “pole position”, ku mund të bëhet protagonist kryesor, pasi në “ankand” duket se janë stola skuadrash të tilla si Arsenal, Chelsea dhe ndoshta Tottenham.

Në këtë drejtim duhet të shihet me vëmendje të madhe “backstory” i zbuluar nga “Il Mattino”. Menaxheri i Sarrit, Maurizio Pellegrini, ka në fakt mbështetjen e kolegut të tij shqiptar (lindur në Tetovë të Maqedonisë, tani me banim në Gjermani), Fali Ramadani,  për operacionet jashtë vendit. Bëhet fjalë për një agjent të fuqishëm, me kontakte të thella në futbollin europian, sipas medias italiane.Në radhët e Napolit aktual militojnë lojtarë nën menaxhimin e Ramadanit, si Rog, Milic dhe Maksimovic. Ky i fundit, aktualisht i huazuar te Spartak Moskë. Hyrja në skenën e “Raiola dell’Est” mund të shihet vetëm me mundësinë e gjetjes së një piste të huaj për Sarrin, nëse negociatat me Napolin nuk “ankorohen në port”. Ramadani, ndër të tjera, ka kanale komunikimi me Chelsea, ku udhëhoqi kalimin e Marcos Alonso, por edhe me Monacon, ku spikat marrëveshja për Jovetic.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një pasuri e vogël që provokon dhe turpëron të mëdhatë e paligjshme

Nga Preç Zogaj Agjencia kundër Korrupsionit në Kosovë publikoi para pak kohësh deklaratën e pasurisë së Kryeministrit Albin Kurti për vitin 2020. Gjithsej 529 euro...

Tokio/ 13 vjeçarja japoneze fiton medaljen e arit në ‘skateboard’ për femra

Ari i parë olimpik në ‘skateboard’ për femra iu dha 13-vjeçaries japoneze Momiji Nishiya në eventin në dëborë në Ariake Sports Park. Nishiya shënoi 15.26...

Gjykata e Lartë me 8 anëtarë, Meta firmos dekretin për gjyqtarin Artur Kalaja

Nga dita e sotme, Gjykata e Lartë përbëhet nga 8 anëtarë. Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka firmosur dekretin për emërimin e gjyqtarit Artur...

Merkato/ Juventusi do lojtarin e Junajtidit, vlen 50 milion

Juventusi ka nevojë për një sulmues, pavarësisht se çfarë do të ndodhë me Kristiano Ronaldon, prandaj vëmendja kthehet te flaka e vjetër, tek një...

Drejt vaksinimit të detyrueshëm? Çfarë vendimi është marrë për shkollat

Në konferencën për shtyp të Komitetit Teknik të Ekspertëve, Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, ka dhënë komentin e saj se si mund të procedohet...