E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Kreu i OBSH-së i shqetësuar me rritjen e infektimeve, ja çfarë paralajmëron

Kreu i OBSH-së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus ka thënë se është më mirë “të anulosh tani dhe të festosh më vonë, sesa të festosh tani dhe të pikëllohesh më vonë”, në kontekstin e rritjes së rasteve të Omicron gjatë periudhës festive.

Ai u shpreh se “mënyra më e shpejtë” për t’u rikthyer në normalitet ishte “marrja e vendimeve të vështira që duhen marrë për të mbrojtur veten dhe të tjerët”, që në disa raste mund të nënkuptojë shtyrje ose anulim të planeve.

Tedros tha të hënën se kishte “prova të qëndrueshme” se Omicron po përhapej më shpejt se Delta” dhe se “ka më shumë gjasa që njerëzit e vaksinuar ose të shëruar nga Covid-19” të infektohen.

Soumya Swaminathan, shkencëtari kryesor për OBSH-në, shtoi se nuk ishte e mençur të konkludohej nga provat e hershme se Omicron ishte më i butë se llojet e kaluara, dhe tha se “të gjitha sistemet shëndetësore do të jenë nën tendosje” ndërsa numrat rriten.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...