E mërkurë, 16 Qershor, 2021
24.5 C
Tirana

KQZ publikon moshat mesatare të deputetëve do të nisin punën në shtator

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar moshën mesatare të kandidatëve për deputetë që kanë rezultuar fitues në bazë të rezultateve paraprake.

Deputetja më e re e Kuvendit të Shqipërisë e cili do të nisë punimet në shtator të këtij viti është Andia Ulliri, 22 vjeçe. Ajo ishte e renditur e gjashta në listën e PD në qarkun e Durrësit, ku arriti të marrë 5595 vota.

Ndërkohë, deputetja më e moshuar në Kuvend do të jetë inxhinerja e njohur Luljeta Bozo, 79 vjeçe.

Moshën mesatare më të re e ka LSI me 45.5, ndërsa atë më të vjetër, PSD me 49.7. Pak më pak pas saj vjen PD me 49.5 dhe PS me 49.3.

Nën 35 vjeç janë 10 deputetë, 36-45 vjeç janë 33 deputetë, 46-50 vjeç janë 32 deputetë, 51-60 vjeç janë 53 deputetë, 61-70 vjeç janë 9 deputetë dhe mbi 70 vjeç janë 3 deputetë.

Zgjedhjet parlamentare të 25 prillit u fituan nga Partia Socialiste, e cila siguroi 74 mandate dhe do të qeverisë sërish e vetme në 4 vitet e ardhshme.

Ndërkohë, Partia Demokratike mori 59 mandate, Lëvizja Socialiste për Integrim 4 mandate dhe Partia Social Demokrate, 3 mandate.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Vjosa Osmani i kërkon dorëheqjen kryetares së KQZ-së

Euro 2020/ Turqi-Uells 18:00, Turqia pret reagim, ndeshja e fundit mes tyre 6-4

18:00: Turqi - Uells (Grupi A, Baku) Turqia u shkërmoq nga Italia në Romë të premten, për një pjesë të madhe të ndeshjes e mbyllur...

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut/KPK shkarkon prokuroren e njohur të Tiranës

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, KPK shpalli të mërkurën vendimin e shkarkimit nga detyra për prokuroren e Tiranës, Alketa Zifla. Gjatë seancës dëgjimore të zhvilluar...

‘Basha vodhi zgjedhjet’, grupimi ‘Për PD’-në zbardh shkeljet

Grupimi 'Për PD-në' ka dalë në një konferencë për media, ku kanë listuar arsyet pse Basha fitoi një mandat të tretë në krye të...

Euro 2020/ Dita hapet me Finlandë-Rusi, për rusët detyrim fitorja ndaj fqinjëve

Faza e grupeve të UEFA EURO 2020 hyn sot në xhiron e ndeshjeve të dyta. Finlanda përballet me Rusinë, Turqia përballet me Uellsin dhe...

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...