E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Koronavirusi i ri pushton Britaninë: Numër rekord viktimash dhe të infektuarish

Varianti i ri i koronavirusit ka pushtuar Britaninë e Madhe. Në 24 orët e fundit, janë shënuar 1.325 viktima, shifra më e lartë ditore që nga fillimi i pandemisë.

Ndërkohë, është regjistruar dhe një numër rekord i të infektuarve, 68.053 raste pozitive. Numri total i rasteve pozitive që nga fillimi i pandemisë në Britani po shkon në rreth 3 milionë, ndërsa ai i viktimave në 79.833.

Spitalet janë të mbingarkuara, pasi vetën në atë të Londrës, se aktualisht kishte 7,034 pacientë me Covid-19, një rritje prej 35% krahasuar me kulmin e pandemisë në muajin prill, shkruan Daily Mail.

Pak ditë më parë, kryeministri britanik, Boris Johnson deklaroi se vendi do të futej në karantinë për herë të tretë, si pasojë e rritjes së madhe të numrit të të infektuarve dhe vikimave nga Covid-19. Izolimi do të zgjasë deri më 15 shkurt.

Në Britani, u shfaq një variant i ri i koronavirusit, i cili besohet të jetë 70% më ngjitës dhe ka vënë në alarm të gjithë botën, pasi është përhapur në shumë shtete.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...