E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Koronavirusi: A duhen mbajtur maskat edhe në mjediset e jashtme?

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Ato duhet të mbahen gjithmonë, madje edhe në ambiente të hapura. Bëhet fjalë për maskat shumë të diskutuara, protagoniste që nga fillimi i pandemisë së Covid-19, të cilat bashku me distancimin social dhe larjen e shpeshtë të duarve, janë ndër strategjitë kryesore për të kufizuar përhapjen e koronavirusit të ri, dhe të cilat deri më tani ishin të detyrueshme të përdoreshin vetëm në mjediset e brendshme.

Por, përballë rritjes së rasteve të reja me Covid-19, qeveria italiane ka vendosur së fundmi që tani e tutje nuk do të jetë më e mundur të qëndrosh jashtë, pa mbajtur një maskë në fytyrë. Me përjashtim të fëmijëve nën 6-vjeç, ata që merren me sport, ata që ngasin makinën vetëm ose me anëtarët e familjes, apo ata që ndodhen vetëm në një vend të izoluar.

Por, a janë maskat vërtet të dobishme në ambientet e jashtme për frenimin e pandemisë? Për disa ekspertë, kjo masë është e dobishme në kushte të caktuara. Megjithëse në fakt, rreziku i infektimit në ambientet e jashtme është i ulët, ai prapë mund të ndodhë, sidomos kur nuk është e mundur të ruash një distancë të sigurt nga të tjerët.

Për shembull, sikurse e rikujton “Neë York Times”, një studim kinez tregoi se nga mbi 7.000 të infektuar, vetëm një nga infektimet ndodhi jashtë, ai i një 27-vjeçari që kishte pasur një bisedë me një person të infektuar, dhe që ishte kthyer kohët e fundit nga Vuhani.

“Rreziku është është më i ulët jashtë, por megjithatë nuk është zero”- thotë Shan Soe-Lin nga Instituti Jeil Xhekson për Çështjet Globale. Prandaj, kërkohet maturi dhe një logjikë e kthjellët. Në fakt, ne e dimë që koronavirusi transmetohet kryesisht përmes spërklave tanimë të famshme.

Lexo edhe :   Meta kundër Kryemadhit: Jam kundër atyre që thonë se maska të mos mbahet
Lexo edhe :   Mbi 40 milion të infektuar nga koronavirusi në të gjithë botën

Edhe pse Qendrat e Parandalimit të Sëmundjeve Infektive në SHBA (CDC), kanë deklaruar kohët e fundit se ndonjëherë virusi mund të transmetohet edhe nga ajri në mjedise të mbyllura, nga spërklat që përmbajnë grimca virale, dhe se ato mund të mbërrijnë përmes të folurit, kollitjes dhe teshtitjes në rrugët e frymëmarrjes të atyre që janë aty pranë.

Por ajo që duhet thënë është se edhe në hapësirat e jashtme të mbipopulluara, kur distanca e sigurisë është e pamundur të ruhet, është e rëndësishme që të silleni me kujdes për të mbrojtur veten dhe të tjerët, duke mbajtur një maskë në fytyrë.

Mediat italiane thonë se dekreti i qeverisë italiane, që do të ketë një kohëzgjatje prej 30 ditësh, do të përmbajë konfirmimin e të gjitha masave të kontrollit të parashikuara tashmë deri më tani, me maskat që duhen mbajtur gjatë gjithë kohës në ambientet e mbyllura, në transportin publik, trena dhe avionë.

Por maskat do të bëhen të detyrueshme edhe në ambientet e jashtme, në rastet kur distancimi social nuk mund të respektohet, për shembull në oborret e shkollave apo në baret e hapura.

Me pak fjalë, do t’ju duhet t’i mbani maskat sa herë që takoni njerëz të tjerë (padyshim jo të afërm).

“Maskat janë mjeti i parë thelbësor kur takon njerëz me të cilët nuk jeton përditë”-deklaroi së fundmi Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranca. “Prandaj synojmë të zgjerojmë përdorimin e tyre edhe në mjediset e jashtme. Ne duhet të vazhdojmë të kemi një sjellje jashtëzakonisht të kujdesshme”- tha ai.

Burimi i lajmit: https://www.wired.it/scienza/medicina/2020/10/07/coronavirus-mascherine-aperto

Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...