E mërkurë, 8 Prill, 2020
4 C
Tirana

Koronavirusi/Turqia merr masat e rrepta për frenimin e përhapjes

Lexo edhe ...

Manastirliu tregon sa kite testimi ka aktualisht në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” deklaroi se aktualisht në Shqipëri ka 2 mijë kite testimi. “Mund t’ju them...

“Hëna Rozë”, sonte mbani sytë nga qielli

Sonte bëni mirë të mbani sytë nga qielli pasi do keni mundësinë që të shihni një proces historik të Hënës. Pikërisht mbrëmjen e sotme mund...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

Koronavirusi ka vënë nën alarm edhe Turqinë, e cila ka urdhëruar marrjen e masave të rrepta për të frenuar përhapjen e tij.

Ministria e Brendshme turke deklaroi se të gjitha aktivitet joqeveritare do të shtyhen. Gjithashtu mësohet se është urdhëruar mbyllja e restoranteve, lokaleve, kafeneve dhe kinemave.

“Të gjitha aktivitetet joqeveritare do të shtyhen. Do të mbyllen përkohësisht kafenetë, kinematë dhe restorantet”, është shprehur ministri i Brendshëm turk.

Masa të tilla të ngjashme janë marrë edhe në Shqipëri, madje edhe më strikte se kaq. Kujtojmë se pasditen e sotme qeveria ndaloi edhe lëvizjen në këmbë pas orës 6 të mbrëmjes.

Deri më tani në Turqi janë konfirmuar 18 raste me koronavirus. Situata nga koronavirusi është rënduar në rang global. Numri i viktimave tashmë të shënuara në gjithë botën ia ka kaluar numrit të viktimave të shënuar në Kinë.

Më shumë se 6,700 persona nga e gjithë bota kanë ndërruar jetë nga koronavirusi. Ndërkohë numri total i të prekurve ka shkuar në 175,754.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Manastirliu tregon sa kite testimi ka aktualisht në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” deklaroi se aktualisht në Shqipëri ka 2 mijë kite testimi. “Mund t’ju them...

“Hëna Rozë”, sonte mbani sytë nga qielli

Sonte bëni mirë të mbani sytë nga qielli pasi do keni mundësinë që të shihni një proces historik të Hënës. Pikërisht mbrëmjen e sotme mund...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

“Me Metën kemi dakordësi”, Rama: Opozita është fatkeqësi kombëtare

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Përballë” në “RTSH” deklaroi se me Presidentin Ilir Meta ka dakordësi pasi sipas tij, Kreu...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT