E mërkurë, 23 Shtator, 2020
24 C
Tirana

Koronavirusi po dëmton rëndë ekonominë kineze, dhe po kërcënon botën

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Bilanci/ Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë humbur...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Nga Bradley A.Thayer & Lianchao Han “The Hill”

Pandemia e Kinës e shkaktuar nga përhapja e shpejtë e koronavirusit të ri vdekjeprurës (2019-nCoV), dhe reagimi i dështuar i regjimit kinez për të kontrolluar atë, ka pasur një ndikim të jashtëzakonshëm mbi ekonominë e Kinës, por edhe atë botërore.

Edhe pse është e vështirë të përcaktohet sasia e ndikimit ekonomik, për shkak të mungesës së të dhënave, duke pasur parasysh shtrirjen dhe madhësinë e pandemisë brenda Kinës, dhe përhapjen së saj jashtë kufijve të vendit, analistët mund të arrijnë në përfundimin, se ajo do të sjellë një katastrofë globale me efekte të rënda ekonomike.

Që nga 11 shkurt, rastet e raportuara janë rritur në 43.104, dhe numri i vdekjeve i ka tejkaluar 1.000 persona, duke tejkaluar kështu dëmet e epidemisë së SARS-it në vitin 2003, kur të paktën 8.096 njerëz u infektuan, dhe 774 prej tyre vdiqën. Por shifrat reale, ka të ngjarë të jenë shumë më të mëdha nga sa raportohet.

Shumë viktima u dogjën në krematorioume menjëherë pasi ndërruan jetë. Dhe kontrolli i informacionit nga qeveria kineze në lidhje me epideminë, ka përfshirë manipulimin e opinionit publik mbi situatën. Për të frenuar disi pandeminë, regjimi kinez mbylli epiqendrën e shpërthimit, duke vendosur nën karantinë shumë qytete.

Që nga data 10 shkurt, Kina ka izoluar 3 provinca (Hubei, Liaoning dhe Jiangxi), 4 bashkitë e administruara nga qendra (Pekin, Shangai, Tianxhin dhe Çongqing), dhe më shumë se 80 qytete të tjera të mëdha. Pasoja ka qenë një ndërprerje e fortë e jetës së përditshme të qindra miliona njerëzve, por edhe të prodhimit ekonomik.

Në provincat e izoluara, ku banojnë më shumë se 140 milionë njerëz, Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB) i tejkalon 10.6 trilionë juanë (1.5 trilion dollarë dollarë). Në 4 bashkitë e tjera ndodhen afro 100 milionë banorë, dhe PBB-ja është zakonisht mbi 12 trilion juanë (1.7 trilionë dollarë dollarë).

Ndër 10 qytetet që kanë një rritje më të madhe ekonomike, të gjithë përveç njërit janë aktualisht në karantinë. Duke i shtuar këtij bilanci dhe qytete të tjera të izoluara, pandemia ka futur në kaos zonat që japin të paktën gjysmën e PBB-së së Kinës. Në realitet, zonat e prekura janë shumë të gjera, dhe ndikimi tek njerëzit është shumë më i madh.

Një bllokim kaq drastik, ka shkaktuar shqetësim tek shumë biznese në të gjithë sektorët e ekonomisë kineze. Situata është veçanërisht shkatërruese për ndërmarrjet private, të vogla dhe të mesme në sektorin e shërbimeve, apo ato që mbështeten tek qarkullimi i parave të thata.

Gjatë festimit të Vitit të Ri Kinez, karantina bëri që 3 sektorë – turizmi, kinematë dhe restorantet – të humbnin të paktën 1 trilion juanë (143 miliardë dollarë) të ardhura. Sa për krahasim, në ditën e Vitit të Ri Kinez në vitin 2019, të ardhurat ishin 58.591 miliardë juanë (215 milion dollarë dollarë), këtë viti ishin vetëm 1.8 milion juanë (rreth 258.000 dollarë amerikanë).

Edhe të ardhurat nga turizmi vitin e kaluar gjatë Vitit të Ri kinez, ishin 513.9 miliardë juanë (73.7 miliardë dollarë), ndërsa këtë vit gati të gjitha pikat më të frekuentuara janë të mbyllura.

Lexo edhe :   Covid-19/ Pse ‘imuniteti i tufës’ është një fantazi
Lexo edhe :   "Do i marrim prapë nëse na duhen", Shqipëria merr borxh 30 respiratorë nga Danimarka

Ndikimi ekonomik mbi bujqësinë kineze është shkatërrimtar. Për shkak të karantinës, rrugët kryesore të transportit janë bllokuar. Bizneset nuk mund të dërgojnë dot prodhimet në qytete, ku çmimi i perimeve dhe frutave është në rritje, dhe shumë fshatra gjithashtu janë izoluar.

Për më tepër, fermerët thuhet se nuk lejohen që të punojnë në arë, duke shkaktuar kalbjen e prodhimeve dhe humbje të mëdha për bujqësinë. Sezoni i lërimit dhe i mbjelljeve të pranverës duhej të kishte nisur, por për shkak të pandemisë, puna është vonuar. Dhe kjo do të sjellë një mungesë të madhe të grurit.

Eksportet dhe importet e Kinës, janë tashmë të ndikuara negativisht nga lufta tregtare Kinë-SHBA, ndërsa pandemia ka thelluar më tej plagët. Qendrat e mëdha të eksporteve si Shanghai, Shenzheni, Pekin dhe Guangzhou, kanë ndërprerë funksionimin normal, dhe ndaluar prodhimin.

Vonesa e mëtejshme, vetëm sa do të rrisë kostot. Për shkak se Organizata Botërore e Shëndetësisë, e ka shpallur Kinën një emergjencë për shëndetin global, gjithnjë e më pak vende duan që të blejnë nga Kina, pasi kanë frikë nga transmetimi i mundshëm i koronavirusit.

Në këto kushte shumë kompani kineze mund të mos kenë zgjidhje tjetër, përveçse të shpallin falimentimin ose të pushojnë punëtorët nga puna. Shumë marka ndërkombëtare si Burberry, Estee Lauder dhe Apple, po mbyllin dyqanet në Kinë.

Ndonëse qeveria kineze injektoi 1.7 trilion juanë (243 miliardë dollarë dollarë) për të stimuluar tregun financiar të Kinës, ai po vazhdon të bjerë. Jo vetëm bizneset e vogla, por edhe kompanitë e mëdha mezi po përpiqen të mbijetojnë.

Një studim i fundit i kryer nga Instituti Evergrande në Universiteti Tsinghua, zbuloi se midis 995 kompanive, shumë nuk janë në gjendje të rifillojnë prodhimin normal. Sondazhi arriti në përfundimin se rreth 85 përqind e kompanive, mund të mbijetojnë vetëm për 3 muaj.

Kjo gjë do të shkaktojë pushime masive nga puna. Vala e papunësisë, do të arrijë potencialisht në dhjetëra miliona njerëz. Për krahasim, kostot ekonomike nga pandemia e SARS-it të vitin 2003 ishin 40 miliardë dollarë, por kostot këtë herë mund të jenë shumë më të mëdha, duke shkaktuar pasoja politike, ekonomike, diplomatike dhe sociale.

Komiteti Qendror i Partisë Komuniste Kineze (PKK), mbajti kohët e fundit 2 takime brenda 10 ditësh, një dukuri kjo e rrallë, për të gjetur strategjinë që duhet të ndjekë Kina për rifillimin e prodhimit, ndërsa është duke u përballur me pandeminë. Ai duket se nuk ka një përgjigje, pasi shumë qendra ekonomike janë mbyllur.

Për PKK-në, lufta kundër kësaj pandemie është politike, dhe siguria e regjimit mbështetet në fitimin e kësaj lufte. Ne presim që Kina të kërkojë një shtyrje të zbatimit të fazës së saj të pare, të marrëveshjes së saj të re tregtare me Shtetet e Bashkuara.

Por presidenti Donald Trump, nuk duhet që ta lërë Kinën në buzë të humnerës. Një treg i hapur ndaj Kinës, do të ndihmojë si biznesin privat kinez ashtu edhe atë amerikan, dhe do të zvogëlojë monopolin e ndërmarrjeve shtetërore. Kostot ekonomike nga pandemia, janë rënduar shumë nga keqqeverisja e PKK.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rritja e pagave të mjekëve e infermierëve, Denaj tregon se kur do të kalojë vendimi

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj, ka deklaruar se rritja e pagës së mjekëve dhe infermierëve do të bëhet në masën 40%. E ftuar...

Iu sekuestrua makina e blinduar, reagon ish-drejtori i Policisë së Elbasanit

Ish-drejtori i Policisë së Elbasanit, Edmond Koseni, ka reaguar pas shoqërimit të djeshëm në Polici dhe sekuestrimit të makinës së blinduar. Në një prononcim për...

​Britania planifikon të infektojë qëllimisht kandidatët për vaksinën anti-Covid

Gazeta britanike “Financial Times” bën me dije se në ditët në vijim do të zhvillohet një provë klinike në Britaninë e Madhe. Sipas gazetës, gjatë...

Erdogan telekonferencë me Mitsotakis për zgjidhjen e krizës

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan dhe kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, do të zhvillojnë një telekonferencë, pas komunikimit me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kreun e...

Shtyhet mbledhja e përbashkët mes Shqipërisë dhe Kosovës

Kryeministri Avdullah Hoti, bëri me dije se mbledhja mes dy qeverive Kosovë-Shqipëri që ishte planifikuar për tu mbajtur në Shkodër është shtyrë për më...