E mërkurë, 27 Maj, 2020
20 C
Tirana

Koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, humbin jetën 6 persona

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

“Do shihni një tjetër president”, Meta bën lëvizjen e radhës

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka kthyer në Kuvend ligjin për ‘Turizmin Detar’. Në arsyetimin e tij, Meta thotë se ligji ka fjalë dhe...

“Kemi frikë të dalim”, Berisha: Policia po fsheh ngjarjen në Bulqizë

Banorët në Bulqizë janë tmerruar mbrëmjen e djeshme nga breshëria e kallashnikovit. Denoncimin e bën një qytetar në adresë të ish-kryeministrit Sali Berisha. Sipas qytetarit...

Përfundon takimi Yuri Kim-Basha/ Ambasadorja u vendos ultimatum politikanëve shqiptarë

Sapo ka përfunduar takimi mes Ambasadores së SHBA në Tiranë Yuri Kim dhe Kryetarit të PD-së Lulzim Basha. Kim u ka vendosur ultimatum politikanëve shqiptarë...

Meta dekreton 3 ligje të qeverisë për mjedisin dhe pyjet

Presidenti Meta ka dekretuar ditën e sotme shpalljen e tre ligjeve. Bëhet fjalë për: Ligjin nr. 52/2020 “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10 448,...

Mbyllet mbledhja për reformën zgjedhore, palët bien dakord për 3 pika

Përfaqësuesi i PS-së në tryezën e Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri deklaroi se është arritur dakordësia mes palëve politike për disa çështje të rëndësishme. Palët kanë...

“Humori juaj, jashtëqitje e një truri të lodhur”, plas sherri mes “Aventurierëve” dhe Agron Llakajt

Aktori i madh i humorit, Agron Llakaj, ka reaguar ashpër ndaj programit “Aventurierët”. Me një postim në Instagram, ai e cilëson një show të...

Rudina Hajdari tregon kushtin për t’u rikthyer në PD

Deputetja dhe anëtarja e Këshillit Politik të reformës, Rudina Hajdari, tha në emisionin 'HARD TALK' se nuk përbën asnjë surprizë nëse kthehet në PD....

25 raste të reja me COVID-19/ Silva Bino ka një thirrje për të rinjtë

Pak më herët, Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 25 raste të reja me COVID-19 në...

Dy persona kanë ndërruar jetë nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar në gjashtë numrin e përgjithshëm të të vdekurve nga COVID-19.

Bëhet fjalë për dy burra të moshës 31 dhe 91 vjeç, njoftoi ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Sipas tij, pacienti më i moshuar ishte shtruar në spital para tetë ditëve në gjendje të rëndë sikur edhe 31-vjeçari nga Shkupi, i cili gjatë ditës së shtunë kishte një përkeqësim të rëndë të gjendjes shëndetësore.

Ministri i Shëndetësisë nuk njoftoi për ndonjë sëmundje paraprake të 31-vjeçarit.

“Fotografia klinike që ai ka treguar dhe mënyra se si është përkeqësuar fotografia klinike është praktikisht forma më e rëndë e përkeqësimit që është përshkruar në literaturë. Me një përkeqësim të rëndë të gjendjes shëndetësore dhe që nga dita e shtunë ishte në aparat të frymëmarrjes. Ai kishte gjakderdhje të brendshme dhe në një farë mënyre shpërbërje të mushkërive të bardha”, sqaroi ministri Filipçe.

Filipçe informoi edhe për 18 raste të reja me koronavirus, me çka numri i të infektuarve ka arritur në 257, nga të cilët shtatë janë të sëmurë rëndë, por asnjë pacient aktualisht nuk është në një aparat të frymëmarrjes.

Ministri Filipçe bëri të ditur hapjen edhe të punkteve të reja për testim nga koronavirusi duke paralajmëruar edhe valë më të madhe të të infektuarve me COVID-19.

Lexo edhe :   COVID-19 dhe kinematë virtuale

“Numri i të infektuarve po rritet në mënyrë lineare. Ne jemi në luftë me COVID-19. Fatkeqësisht numri i të infektuarve po rritet në botë, por rritet edhe te ne. Do të rritet edhe numri i personave që ndërrojnë jetë. Sot ndërroi jetë edhe një person i moshës së re, që nënkupton se ndaj këtij virusi nuk janë imun as personat e moshës së re”, tha Filipçe duke apeluar për respektimin e masave të qeverisë, në veçanti për ndalimin e lëvizjeve.

Lexo edhe :   COVID-19 godet turizmin evropian

Sipas raportit të Ministrisë së Punëve të Brendshme, gjithsej 263 persona nuk e kanë respektuar masën për ndalimin e qarkullit gjatë natës së kaluar, pas çka zyrtarët policorë kanë arrestuar 102 persona, 46 persona kanë marrë vërejtje, derisa për të tjerët janë ngritur kallëzime penale në Prokurorinë Publike. /Rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

Pasojë e koronavirusit? Johnson shfaq probleme me shikimin

Kryeministri britanik, Boris Johnson është shprehur se koronavirusi mund të ketë ndikuar në shikimin e tij. Në një konferencë për mediat ditën e djeshme, Johnson...

U përjashtua 10 ditë nga Kuvendi, Ralf Gjoni “shpërthen” në akuza

Deputeti i opozitës së re, Ralg Gjoni ka reaguar pas vendimit të Byrosë së Kuvendit për përjashtimin e tij për 10 ditë nga seancat...

Albpetrol zhvillon ankandin, nxjerr në shitje 48.000 ton naftë bruto

Albpetrol njofton se në datën 3 qershor do të zhvillojë një ankand, për shitjen e një sasie nafte bruto. Përmes një njoftimi për shtyp,...

Vodhën 84 mijë euro duke klonuar karta bankare, bien në pranga 3 durrsakët

Policia në Durrës ka arrestuar tre persona të cilët akuzohen se klononin karta bankare duke përfituar mijëra euro. Pas një hetimi disa mujor, policia urdhëroi...
WhatsApp KONTAKTO TT