E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Koronavirusi i ka shtuar problemet e shëndetit mendor

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Një anë e fshehtë e pandemisë së koronavirusit, është ndikimi i saj mbi shëndetin mendor të njerëzve. Kjo vlen jo vetëm për ata që janë fatkeq që preken nga virusi, por edhe për shumë të tjerë, si pasojë e masave parandaluese që duhet të merren.

Javën e fundit janë botuar 3 studime të rëndësishme, që kanë analizuar ndikimin e koronavirusit, dhe kufizimet që sjellin mbrojtjen nga infeksioni. Efekti mbi shëndetin mendor, është një temë e anashkaluar nga shumica e medieve. Gjithsesi, hulumtimi i ri nga 3 universitete të ndryshme, ofron shembuj të çështjeve më komplekse që burojnë nga prishja e normalitetit social.

Ankth dhe depresion tek të rinjtë

Nivelet e stresit janë rritur në mesin e studentëve, sidomos mes atyre që shkuan në universitet për herë të parë në shtator të këtij vitit 2020. Për shkak të kërkesave periodike të bllokimit, disa studentë janë futur në banesa të vogla me një dhomë.

Studiuesit nga Kolegji Dartmauth në Britaninë e Madhe, zbuluan se studentët ishin më të shqetësuar, më të dëshpëruar dhe më të rënë moralisht gjatë shpërthimit fillestar të Covid-19, krahasuar me studentët e mëparshëm të anketuar në fillim të viteve të tjera akademike. Studimi përdori një qasje lëvizëse, ku u përdor një kombinim i pyetësorëve mbi varësinë ndaj smartfonëve dhe pajisjeve digjitale, me përgjigjet e marra nga mbi 200 studentë. Kërkimi u botua në “Journal of Medical Internet Research”.

Distancimi social po rrit vetminë tek të moshuarit

Duke lëvizur në skajin tjetër të spektrit të moshës, një studim nga Skocia ka analizuar efektin e njërës prej masave të rëndësishme për të shmangur transmetimin e sëmundjes:qëndrimin larg njerëzve të tjerë, dhe mbajtjen e një distancë prej 2 metrash, kur jeni në ambiente të jashtme.

Shumë njerëz të moshuar që janë vetëm, përballen me ndjenjën e vetmisë gjatë kohërave “normale”. Masat e ndërmarra gjatë pandemisë së koronavirusit, vetëm sa i kanë thelluar këto ndjenja. Studiuesit nga Universiteti i Stirlingut në Angli, kanë treguar një lidhje midis përkeqësimit të mirëqenies dhe shëndetit midis atyre të moshës 60 vjeç e sipër, dhe domosdoshmërisë për të mbajtur në një distancë fizike nga të tjerët.

Lexo edhe :   Pandemia/Komisioni Evropian shpall kufizimet për festën e Krishtlindjes
Lexo edhe :   Brataj: Jemi në skenarin 3. Nëse ezaurohen, do shtrohen në hotele e stadiume

Kjo u bazua në të dhënat e mbledhura në lidhje me 1.429 pjesëmarrës në sondazh, me grupin e studimit ku 84 për qind ishin të moshës 60 vjeç e lart, dhe që zakonisht kishin një rrjet social me 5 persona. Para pandemisë 2020, pjesëmarrësit në studim kishin tendencën të shoqëroheshin më të tjerët 5 ditë në javë, për më shumë se 6.6 orë në javë.

Nën masat e rrepta për shkak të koronavirusit, rrjeti social është tkurrur, dhe koha e kaluar në shoqërinë e të tjerëve është zbehur, duke çuar në një rritje të problemeve mendore tek të moshuarit. Të dhënat i janë shpërndarë edhe qeverisë skoceze.

Kostoja psikologjike nga mbyllja e Zelandës së Re për shkak të Covid-19

Duke u larguar nga Ishujt Britanikë, një studim nga Zelanda e Re, ka analizuar efektin e bllokimit të detyruar të mirëqenies psikologjike të individëve. Të dhënat i japin profesionistëve të shëndetit një element që duhet marrë në konsideratë: 30 për qind e atyre që u anketuan, raportuan një shqetësim të moderuar deri të rëndë psikologjik, dhe 16 për qind kishin nivele mesatare deri të larta ankthi.

Pothuajse 40 për qind e të anketuarve, thanë se niveli i tyre i mirëqenies së tyre mendore ishte i ulët. Këto nivele janë shumë më të larta, krahasuar me vitet para pandemisë. Përfundimet janë raportuar në revistën “PLoS One”.

Burimi i lajmit: http://www.digitaljournal.com/life/health/the-dark-side-of-the-pandemic-coronavirus-and-mental-health/article/580830

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...

32 vite në skenë/Altin Shira: Shqiptarët dikur ishin më dorëlëshuar

Altin Shira, me plot 32 vite në skenë, vijon të jetë i kërkuar nga publiku. Si një artist me shumë vite karrierë, Altin Shira...